Block title
Block content

"Felâsife-i abesiyyun" hakkında bilgi verir misiniz? Bu ekolün savunduğu fikirler nelerdir acaba?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Abesiyyun" evrenin ve olayların başıboş, anlamsız ve gayesiz olduğuna inanan ve bir yaratıcıyı tanımayan felsefecilere verilen genel bir isimdir.

Zamanımızda "ekzistansializm / varoluşculuk" adı altında yeniden ortaya çıkan, bir varlık ve hayat felsefesidir ve iki kola ayrılmıştır.

Bunlardan uluhiyeti inkâr edenler, hayatın, varlığın ve insanın var oluşunu abes ve gayesiz sayan ehl-i dalalet fırkalarından biridir.

Hristiyanlık dünyasında bunlara karşı çıkan ikinci kısım ise, Allah'a inanılmazsa her şeyin abes olacağını, bu sebeple Allah'a inanmanın zaruriliğini müdafaa etmektedirler.

"Kâinatı abes ve gayesiz itikat eden felâsife-i abesiyyun gibi kendilerini başıboş, hikmetsiz, gayesiz, vazifesiz, Haliksız mı zannediyorlar? Acaba gözleri kör olmuş, görmüyorlar mı ki, kâinat baştan aşağıya kadar hikmetlerle müzeyyen ve gayelerle müsmirdir. Ve mevcudat, zerrelerden güneşlere kadar vazifelerle muvazzaftır. Ve evamir-i İlahiyyeye müsahharlardır."(1)

(1) bk.  Sözler, Yirmi Beşinci Söz, Birinci Şule.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş

Yorumlar

Eneskanaat
Abesiyyun felsefelerinden birisi de Nihilizm'dir. Nihilist felsefe, hiçbir şeyin (Hâşâ) değerinin olmadığını iddia eder.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...