"Fena ve fani bir adamın baki ve güzel bir sözü var." Bu adam kimdir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bediüzzaman Hazretleri herkese vaziyeti ve durumu itibariyle bir değer vermiş. Muhatabının haklı olduğu veya hakkaniyetle ifade ettiği sözleri almış, değerlendirmiş. Ancak durumuna muvafık olan bir yakıştırmayı da yapmaktan geri durmamıştır. Risale-i Nur külliyatında bu meyanda bir çok hadiseye rastlamamız mümkündür.

Biz bu zatın Tevfik Fikret olduğunu bilmekteyiz. Kendileri gerek 31 Mart hadislerinde cevval bir rol üstlenmiş, gerekse de ittihad ve terakki partisine karşı çıkan kişiler arasında yer almıştır. Kendisinin şiirlerinde ve içtimai hayatta üstlendiği rol itibariyle Bediüzzaman'ın kendisi hakkında "Fena ve fani bir adamın, baki ve güzel bir sözü" şeklindeki ifadesine masadak olmuş olabilir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Ziyaretçi (doğrulanmadı)

Risalelerde Üstad hazretleri müspet şahsiyetlerin genelde ismini veriyor. Antere diyor, İbrahim Hakkı diyor vs. Fakat küfrün vb menfiyatın mahiyetini ortaya koymasına rağmen bunların fikir babalarını açıkca zikretmiyor. Benim görebildiğim kadarıyla, bunun tek istisnası Doktor Duzi. Sanırım onların propogandasını yapmış olmamak için onları tasrih etmiyor. Burada da sanki böyle bir durum söz konusu. Fena ve fani adamı tasrih etmemesine rağmen güzel ve baki sözünü ediyor. Bunun hikmetleri olsa gerek.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...