Fenlerden her fen, kendi özel lisanıyla devamlı olarak Allah'tan bahsederek, Allah'ın madde âleminde akisleri görünen isim ve sıfatlarını insanlara tanıttırıyor. Neden bazıları geometri hakikatinin arkasındaki esmaları göremiyorlar?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Her gün gördüğümüz, ama manalarını tefekkür etmediğimiz bir çiçek üstünde Allah’ın sayısız isimleri tecelli ediyor ve nakışları ile kendilerini bize ilan ediyorlar. Biz çiçeği maddi gözümüz ile görüyoruz, lakin çiçek üstündeki İlahi mesajları akıl gözümüzle görüp okumuyoruz. Bu manayı "basar görüp de basiretin görmemesi" şeklinde formüle edebiliriz.

Bir şeyi maddi gözün görmesi yetmiyor, o görmenin arkasında birde akıl ve basiretin işlemesi ve tefekkür etmesi gerekiyor. “Gözle okunur da nazarla, yani akılla görülmez.” ibaresi bu anlamdadır.

İnsanın yüzündeki nişaneler Allah’ın isim ve sıfatlarının tecellileridir. Yani Allah’ın varlığına ve birliğine işaret eden tevhit mühürleridir. On beş yirmi santimlik bir yüz alanında, Allah sayısız insan sureti çiziyor, üstelik hiçbirisi bir birine benzemeden ve birbirine karıştırılmadan çiziliyorlar.

Her insanın kendine ait bir simasının olması bir mucize bir nişane bir alamet değil de nedir acaba?.. Bir insana bir sima verileceği zaman, bütün verilmiş ve verilmemiş simaların nazardan geçirilmesi veya ilimde tutulması gerekiyor. Yoksa simaların birbirine karıştırılması ve benzetilmesi kaçınılmaz olur. Bu da Allah’ın sonsuz ilim ve iradesine mükemmel bir nişanedir. Yani bir insanın simasına baktığımız zaman, orada Allah’ın sonsuz ilim ve irade sıfatları güneş gibi parlıyor. Ama maalesef biz gaflet yüzünden maddi gözümüzle o simaya baktığımız halde, akıl gözümüz ile o manayı orada görüp okuyamıyoruz.

Bazı insanların geometriye bakışında da benzer bir yanılsama bulunuyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...