Block title
Block content

Fıtrat-ı insaniyenin garib bir hali, gaflet zamanında letaif ile havassın hükümlerini, iltibas ile birbirine benzetir, tefrik edemez; cümlesini açıklar mısınız?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İnsanı, Cenab-ı Hak, kendi isim ve sıfatlarını tartıp, ölçecek ve kıyas yolu ile anlayacak hissiyat, latife ve cihazlarla donatmıştır. Ama insan, inkar veya gafleti yüzünden bu cihaz ve hissiyatı gerçek amacından saptırıp, ya fuzuli ya da Allah’a karşı meydan okumada kullanıyor.

Nasıl küfür, imkansızı mümkün, mümkünü de imkansız olarak insana yutturur. Alemi idare eden bir zatın varlığı kabul etmek, ilmin ve mantığın gereği ve hatta vacip iken, küfür ve şirkin imkansızlığı da apaçık ortada iken, gaflet yüzünden latifeler ve hisler, sahibine bu hakikati ters yüz ettiriyor.

Aynen bunun gibi, gaflet ve dalalet, insana muhali mümkün, mümkünü muhal gösterir. Gaflet öyle bir perde ki çok büyük hakikatları ve meseleleri perdeliyor. Sahip olduğu his ve duygular onu en üst makama, alay-ı illiyina da çıkardığı gibi, en alta olan esfel-i safiline de düşürür. Kendi aleminde gayet aciz ve  elinden bir şey gelmeyen insan, gaflet sayesinde bazen Allah'ın işlerini ve icraatlarını beğenmiyor.

Kısacık aklı ve kör hayaliyle kainata mühendislik taslar. Sonsuz ilim nerde, kısacık bir şuur nerde. Ama kısa aklı ve şuuru ile Allah'ın işlerini sorguluyor. Halbuki haddini ve aczini anlayan iman erleri, onun huzurunda haya ve edep ile toprak olmuşlar. Ebucehil’i, cehaletin babası yapan, onun ibn-i gafil, yani, gafletin oğlu olmasıdır. Ebu Bekiri de sıddık yapan, imanın hadimi ve ilmin talibi olmasıdır. Bunlar, gaflet ile tefekkür, küfür ile imanın farkları ve neticeleridir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş

Yorumlar

seyfili
insan bedeninde nefsin merkezilestigi 6 noktaya `letaif `denmistir.asli olarak dunyevi olan bu noktalar ibadet ,zikir,dua ile meleki lesir. kotu bakan cukur goz olarak tanimlanan `havas` kelimesi islam icindeki buyu uygulamalari icin kullanilir. bir cok eski medeniyet vucuttaki enerji merkezleri isleyisini kesfetmistir.gunumuzde `chacra`terimiyle dunyada populerlik kazanan bu konu ,yanlis uygulamalar sonucu nefsi dahada guclendirme calismalarina donusmustur.rahatlama,meditasyon adi altinda farkinda olmadan `havas` uygulanir hale gelinmistir. `letaif ve havas` terimleri ozellikle bu noktaya isaret icinde secilmis olabilir.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...