Block title
Block content

"Fıtraten, çendan hayır ciheti galiptir; fakat sümbüllenmiş, semere vermiş on çekirdek, yüz değil, bin kurumuş çekirdeğe galebe eder." cümlesini izah eder misiniz?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

On tane açmamış "hayır çekirdeği" düşünelim, bunun yanında on tane de "şer çekirdeği" var. Şer çekirdeklerinden iki ya da üç tanesi açmış, sümbüllenip ağaç haline gelmiş. Bu durumda şerrin açmış ve ağaç olmuş iki üç çekirdeği hayrın açmamış on çekirdeğine daima üstün ve galip gelir.

Mesela bir insanda cömertlik, adalet, şefkat, nezaket vesaire gibi on tane uygulamaya geçmemiş iyi hasletler var. Yani insan bu iyi hasletleri hayata geçirebilme gücüne ve potansiyeline sahip.

Aynı insanda cimrilik, zulüm, gaddarlık, kabalık vesaire gibi uygulamaya geçmemiş kötü hasletler de var. Bu durumda insan hayra da şerre de eşit derece de kabiliyetlidir. Ama bu şahıs hayırlı değil de şerli hasletlerinden birisini ya da birkaçını eyleme ya da uygulamaya geçirirse, o zaman bu adamın şerli tarafı hayırlı tarafına galip ve üstün gelmiş olur ve bu adama da "kötü insan" denilir.

Halihazırdaki medeniyet ve toplumsal yapı, maalesef insanın fıtratında hayırla eşit bir seviyede bulunan şer hasletleri daha çok yeşertip güçlendiriyor...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: Tulûât | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 162 | Word indir | Pdf indir
Paylaş

Yorumlar

emin yener

Maşallah çok güzel bir cevap oldu Allah sizden razi olsun

Log in or register to post comments
BENZER SORULAR
Yükleniyor...