" 'Gaffar' ismi, günahların vücudunu ve 'Settar' ismi, kusuratın bulunmasını iktiza ettikleri gibi; 'Cemil' ismi de çirkinliği görmek istemez." deniyor. Ancak günah ve kusurlar da birer çirkinlik olduğuna göre, cümlede tezat yok mu?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Allah’ın her bir isminin bir hükmü ve bu hükmün de bir gereği vardır. Mesela, Gafur isminin hükmü affetmektir. Affetmek ise, günahların işlenmesini gerektiriyor. Bu yüzden Allah, insanları günah işlemeye kabiliyetli yaratmıştır.

Settar isminin hükmü ise, kusurları örtmek ve gizlemektir. Bu sebeple insanın ayıplarını ve kusurlarını örtmek ve örtülmesini istemek, bu ismin bir gereğidir. Ayıp ve kusur burada izafidir. Bazen insanın Allah’a karşı işlediği günahlar anlamındadır, bazen de insanın fıtrat olarak diğer mahlukatın önünde kusurlu durmasıdır.

İnsanın çıplak olması, diğer mahlukatın huzuru açısından bir kusur, bir ayıptır; bu sebeple Allah insana tesettürü emrediyor. Ta ki insan sair mahlukatın huzurunda kusurlu ve ayıplı hallerden kurtulsun ve kainatın halifesi olduğunu alemlere ilan etsin. Demek tesettür Settar isminin bir gereği, bir tecellisidir.

Diğer tarafta Şafi ismi, şifa vermek istiyor. Şifa vermek için, tıb ve hekimler bir araç, bir vasıta oluyor. İnsan hasta olduğu zaman doktora gidiyor, doktora Şafi isminin hükmü ve gereği olarak en mahrem yerini gösterebiliyor. Burada Şafi ismi, Settar isminin tesettür emrini ve hükmünü sınırlandırıyor.

Şayet bir isim mutlak manada tecelli ve hükmünü icra ederse, diğer isimlerin tecelli ve hükmünü bozar, bu sebeple isimler bir denge ve ölçü içinde tecelli eder. Settar ismi tesettürü gerektirirken, Şafi ismi doktorun huzurunda açılmayı meşru kılar. Bu mana diğer isimler arasında da geçerlidir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

mor
evet açıklayıcı oldu sitenize bir soru sormuştum ama bu yukarıdaki açıklama onu açıkladı.çok ilginç ama neyse tekrar güzeldir :)
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...