Block title
Block content

"Gece ve gündüz devam ettikçe, devirler birbirini takip ettikçe, ay ve güneş durdukça iki kutup yıldızı karşılıklı bulundukça Allah'ın selâmı, rahmeti ve bereketi de siz ikinizin ve kardeşlerinizin üzerine olsun." Buradaki selam kimlere veriliyor?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

 وَاِنْ مِنْ شَىْءٍ اِلاَّ يُسَبِّحُ بِحَمْدِهِ  بِاسْمِهِ سُبْحَانَهُ
سَلاَمُ اللهِ وَرَحْمَتُهُ وَبَرَكَاتُهُ عَلَيْكُمَا وَعَلٰى اِخْوَانِكُمَا مَادَامَ الْمَلَوَانِ وَتَعَاقَبَ الْعَصْرَانِ وَمَادَامَ الْقَمَرَانِ وَاسْتَقْبَلَ الْفَرْقَدَانِ 

(MEALİ: Onun adıyla. O her kusurdan münezzehtir. Hiçbir şey yoktur ki, Onu hamd ile tesbih etmesin. Gece ve gündüz devam ettikçe, devirler birbirini takip ettikçe, ay ve güneş durdukça iki kutup yıldızı karşılıklı bulundukça Allah'ın selâmı, rahmeti ve bereketi de siz ikinizin ve kardeşlerinizin üzerine olsun.)

 "GAYRETLİ kardeşlerim, hamiyetli arkadaşlarım ve dünya denilen diyar-ı gurbette medar-ı tesellilerim,"

"Madem Cenâb-ı Hak sizleri, fikrime ihsan ettiği mânâlara hissedar etmiştir; elbette hissiyatıma da hissedar olmak hakkınızdır. Sizleri müteessir etmemek için, gurbetimdeki firkatimin ziyade elîm kısmını tayyedip bir kısmını sizlere hikâye edeceğim."(1)  

Burada Üstad Hazretleri soruyu soran muhataplarına dua ediyor. Duanın devamındaki ibareler, bu duanın sadece hasbihal ettiği ağabeylere mahsus olmayıp, bu mektubu okuyan her Nur talebesine şamil olduğuna bir karine niteliğindedir.

(1) bk. Mektubat, Altıncı Mektup.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş

Yorumlar

hekimoglu_ibrahim
sayın editör maksadım mektubun hususiyetini ifade etmek makamı değil,umum nur talebelerinin muhatab edildiği anlaşılıyor zaten. Sadece bu mektubu soran abilerimiz kimlerdir?merakımız bu yönden.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Ağabeylerin kimler olduğu hakkında elimizde bir malumat bulunmuyor.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...