Block title
Block content

“Geliniz, bakınız,” hayran olarak Hayye ale’l-felâh deyip herkesi şahit tutmakla mukabele ettiler." Namaz kılarak felah bulunuz diye anlıyorduk bu çağrıyı. Üstad değişik bir buudunu ortaya koyuyor. Hayye ale’l-felâh ile ilgili açıklama yapar mısınız?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Sonra, o Sâni-i Zülcelâlin, kendi san'atının lâtiflerini, harikalarını, antikalarını sergilerle teşhirgâh-ı enamda neşrine karşı, Maşaallah deyip takdir ederek, "Ne güzel yapılmış." deyip istihsan ederek, Bârekallah deyip müşahede etmek, Âmennâ deyip şehadet etmek, "Geliniz, bakınız." hayran olarak Hayye ale'l-felâh deyip herkesi şahit tutmakla mukabele ettiler."(1)

Felah kelimesi; selâmet, saadet, kurtuluş demektir. Hayır ve nimetlerde refah, rahatta dâim olmak ve necat ve bekaya mazhar olmak manalarına da  geliyor.

İslam, bütünü ile felah olduğu için, felahı sadece namaza tahsis etmek doğru olmaz. Zekat, hac, oruç da felah ya da felaha vasıtadırlar. Felah, İslam ve hükümlerinin bir neticesi ve meyvesidir. Bu yüzden felahı İslam’ın bütün hükümlerine tatbik etmekte bir sakınca yoktur. 

(1) bk. Sözler, On Birinci Söz

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...