"Gençliğin derin uykusunu daha ziyade kalınlaştıran Harb-i umuminin dağdağaları ve esaretin keşmekeşlikleri...'' ile anlatılmak istenen nedir? Savaş, gençliğin verdiği derin uykuyu, gafleti nasıl kalınlaştırır?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İnsanın kafası karışık, hayat düzeni allak bullak olduğu zaman sağlıklı ve derin bir şekilde düşünemez, ya da bir şeye konsantre olamaz. O karışıklık ve sıkıntılar insanı kendi ile meşgul eder, hakiki vazife olan ibadeti bir derece unutturur ya da kalitesini etkiler. Olağanüstü durumlarda nasıl haklar ve özgürlükler kısıtlanıyor ise, aynı şekilde sıkıntı ve karışıklık ortamında da tefekkür ve zikir manası kısıtlanıyor veya derinliğini yitiriyor. Yani bir cihetle savaşlar ve olağanüstü durumlar huzuru İlahiyi bozuyor demektir.

Özellikle çalkantılı ve karışıklıkların en etkilenen kesimi gençlerdir. Dünyadaki bütün fitne ve fesatların baş aktörü gençlerdir. Gençlikte hissiyat kuvvetli, muhakeme zayıf olduğu için gaflete veya fitneye meyyaldir.

Üstad Hazretleri kendi üstünden gençlere nasihat ve ikazda bulunuyor. Çok gençler olağanüstü durumları bahane ederek ibadeti terk edebiliyor. Özellikle siyasetin çekiciliği ve dünya hadiselerinin cazibesi, insanın asıl vazifesi olan kulluktan alıkoyabilir, burada bu manaya işaret ediliyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...