Block title
Block content

Gençliğin sefahete itilmesine ve hayat-ı içtimaiyenin gençlerin evlenmesine engel olmasına, kader nasıl ve neden müsaade etti?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Dünya bir imtihan meydanıdır ve hayır ile şerrin çarpışması bu imtihanın esaslı bir kaidesidir. Öyle ise kaderin, şerri bütünü ile men etmesi ya da engellemesi imtihana zıt olur. Şayet böyle bir şey olacak olsa idi Allah başta şerri yaratmaz hayra musallat etmezdi. Bu yüzden dünya da hayır asıl olmakla birlikte şerre de müsaade edilmiş ve insanlar bu imtihan ile ya terakki ediyor ya da tedenni ediyorlar.

Şer güçler şerri yaymaya çalışacak, hayır tarafında olan güçler de hayrı yaymaya çalışacak ve bu esnada ve bu çarpışma ortamında, insanın fıtratında potansiyel olarak bulunan nihayetsiz hayır ve şer kabiliyetler insan iradesi doğrultusunda inkişaf edecek. Kaderin bu çarpışmada mutlak bir taraf tutması ve şerri tamamı ile men etmesi mümkün değildir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: Gençlik Rehberi | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 2563 | Word indir | Pdf indir
Paylaş

Yorumlar

behiyek
Allah sizlerden razi olsun... gene ilminizden bizleride aydinlatinlatiniz.. Yuce mevlam bu uzel sitelerde emei hegec herkezden iki cihanda arazi olsun..amiin..biz genclere yol gosterip bizleri doglu yola ulastirmak icin elinden gelen her seyi yapiyorsun..yuce mevlam iki cihandada mukafatini misli misli versiin..her daim selametle kalasiniz
Log in or register to post comments
ecylan
soruma neden cevap alamadım?
Log in or register to post comments
Editor (Muaz)
Sorunuzu açık bir şekilde ifade ederseniz bir cevap vermeye çalışırız.
Log in or register to post comments
BENZER SORULAR
Yükleniyor...