"Gençlik darbesini yiyen ve bekâr kalan ve tesellî bulmak için Risale-i Nur’la alâkadarlığa çalışan, ... ehemmiyetli bir adamın kerimesi bulunan hanıma icmalen bir hakikat söyledim." Buradaki hanımın hangi hareketi yanlıştı?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Dedim ki: Madem gençlik darbesini yedin, bir vazife-i fıtriye olan tenasül kanununa daha girme. Çünkü o vazifenin mukabilinde ücret olarak erkeğin aldığı muvakkat lezzet ve keyif bir derece bidayette kâfi geliyor..."(1)

Burada "o hanımın hangi gençlik darbesini yediğine" dair bir açıklık getirilmiyor. Lakin konunun akışından evlilik ve daha sonrasında gelen boşanma ile ilgili bir darbe olduğu anlaşılıyor. “Bir vazife-i fıtriye olan tenasül kanununa daha girme.” ibaresi bu manayı teyit ediyor.

Gençlik darbesi ise, muhtemelen karı koca arasındaki uyumsuzluk ve denkliğin olmamasından kaynaklanan, erkekten gelen bir sadakatsizlik olabilir. Bu çıkarımı bahsin devamındaki şu paragraftan yapabiliriz:

"Fakat, biçare kadın, o vazife-i fıtriyede, bir sene ağır yükü çekmeye ve bir-iki sene veledin meşakkatine, beslemesine ve açık saçıklık sebebiyle kocasının nazarında sadakatsizlik ithamı ve kocasının da gözü dışarıda olmak ihtimali ve ona samimî merhamet etmemesi cihetiyle, daimî sıkıntılara ve vicdanî azaplara mukabil, izdivaçta aldığı muvakkat bir keyif ve lezzet, bu bozuk zamanda, ona, o vazifeye mukabil yüzden birisine mukabil gelemiyor."(2)

Dipnotlar:

(1) bk. Kastamonu Lâhikası, 162. Mektup.
(2) bk. a.g.e.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

ihlasnur
evet şimdi oldu inşaallah
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...