Genel olarak kitap okuyamıyorum zaten, fakat Risale-i Nur okumaya başlayınca daha çok sıkılıyorum. Günlük birkaç sayfa bile okuyamıyorum. Bu hususta önerileriniz var mı?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Kitap okumak insanı tahkiki bilgi sahibi yapar. Özellikle İslami noktada okunacak kitaplar, bizi dünyada ve uhrada saadete ulaştıracak malumatı elde etmeye vesile olur.

Risale-i Nur okunması ise, iman ve Kur'an hakikatlerinin anlaşılabilmesini sağladığı gibi, içtimai ve ahlaki noktadan da mücehhez olmamızı sağlar. Risale-i Nur'u okuma husunda zevkli ve hikmetli yollar da denenebilir. Mesela, iki kişinin beraber okuması veya birkaç anlaşabildiğimiz kişi ile (mesela mahalledeki veya medrese etrafındaki akran veya aile içinde) dönerli okuma yapılabilir. Çok yerlerde bu tarzda külliyat devredenler vardır.

Malum olduğu gibi, her insanın fıtratı farklıdır. Bazıları yalnız başına okumaktan hoşlanır, bazıları yalnız kitap okumaktan hiç hoşlanmaz. Bazıları Latince'den okuyunca rahatsız olur. Osmanlıca'dan okumaya başlayınca aşk ve şevke gelir ve devamlı okumaya başlar.

İşte bu farklı fıtrat sahibi kişilerin kendilerine bir şekilde Risaleleri okuyabilecek ortamı hazırlamaları gerekir.

İlave bilgi için tıklayınız:

- Risaleler nasıl okunmalı? Üstad'ın “…Gazete gibi okumayınız.” tavsiyesini nasıl anlamalıyız?

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

İbrahim gökhaner

Risale-i Nur da çoğu şey tekrar ediliyor 

Belki önemindendir biliyorum ama sıkılıyor insan bir noktadan sonra. 

Çünkü insanda meyl-i teceddüd var.

 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...