"Ger desen: 'Hata bizdendi, Medenî olmalıyız?' Ben de derim: 'Hatamız, hata-i hasmın aksidir. Gölge ile uğraşmak, asıl hasmın hücumu, hem dahi temerrüdü, Onunla teshil olur.' Hem de nasıl halettir..." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Ger desen: 'Hata bizdendi, Medeni olmalıyız?' Ben de derim: 'Hatamız, hata-i hasmın aksidir. Gölge ile uğraşmak, asıl hasmın hücumu, hem dahi temerrüdü, Onunla teshil olur.' Hem de nasıl halettir; pis bir çamura düşen, kendini aldatıyor, nefsini iğfal eder; güya çamur değildi."

Bizim de hatamız vardı, düşmanın da. Ancak bizim hatamız ile düşmanın hatası arasında fark vardır. İkisi birbirinin tam aksi olan iki hatadır. Zira onlar bilerek ve müteammiden bu işe girdiler, biz ise farkında olmadan bu işe girdik veya girdirildik. Dolayısı ile bizim hatamız hafif kaçar.

Düşmanı gözümüzde büyüttük ve ayrıca yanında girdiğimiz devletleri de güçlü sandık. Bu tavrımız karşı tarafı ürküttü daha çok üzerimize gelmelerine neden oldu. Yapılan hataları iyilik sanarak girdik bu savaşa. Çamuru miskü anber görüp içine girmek gibi.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...