" 'Gökyüzünü yükseltip nizam ve ölçü verdi. Tâ ki ölçüde sınırı aşmayın.' âyetindeki, dört mertebe, dört nevi mizana işaret eden, dört defa mizan zikretmesi,.." cümlesini açıklar mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Mizan; ölçü demektir. Burada ölçü kavramı bulunduğu fiile ve sahaya göre hüküm alır. Mesela; ekonomi sahasında mizan; iktisat ve tutumlu olmaktır. İsraf ise; mizansızlıktır.

Hukukta mizan; adalet yani her hak sahibine hakkını vermektir. Mizansızlık ise; zulümdür.

Hijyen ve temizlik sahsında mizan; nezafet ve temiz olmaktır. Mizansızlık ise; kir-pastır.

Bu noktadan bakıldığında, kainatta muazzam bir ölçü ve incelik vardır. Hiçbir şeyde bir ayarsızlık ve ölçüsüzlük yoktur. Kainattaki bütün fiil ve icraatlar, hep bu ölçü ve ayar üstüne kurulmuştur.

Muazzam kâinat içinde, uzayda dolaşan ve hızları, kütleleri, yörüngeleri farklı olan milyonlarca gök cismi, pek ince bir nizama tâbi olmasalardı, bu kâinat bir saniye bile varlıkta kalamazdı. Oysa milyonlarca yıldan beri bu muazzam hareket ve faaliyete rağmen, hiçbir aksaklık olmamıştır.

Burada göze çarpan en önemli husus, Allah’ın ahlakı ile ahlaklanmaktır. Yani; Allah nasıl bütün işlerinde ve icraatlarında, mizan ve ölçü üzere hareket etmiş ise, biz de hayatımızda bu ahlak ve adet üzere hareket etmeliyiz. Pazarda ve çarşıda ölçü ve tartıya dikkat etmekten tut, ta yatmamıza ve konuşmamıza kadar her şeyimizde bir mizan ve ölçü bulunmalıdır diye, ayet bize ihtarda bulunuyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...