"'Gökyüzünü yükseltip nizam ve ölçü verdi. Tâ ki ölçüde sınırı aşmayın.' âyetindeki, dört mertebe, dört nevi mizana işaret eden, dört defa mizan zikretmesi,.." mizan kelimesini açıklar mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Mizan; ölçü demektir. Mizan, bulunduğu fiile ve sahaya göre hüküm alır. Mesela; ekonomi sahasında mizan; iktisat ve tutumlu olmaktır. İsraf ise; mizansızlıktır.

Hukukta mizan; adalettir yani her hak sahibine hakkını vermektir. Mizansızlık ise; zulümdür.

Temizlik sahasında mizan; nezafettir. Mizansızlık ise; kir ve pastır.

Bu noktadan bakıldığında, kâinatta muazzam bir mizan ve incelik vardır. Hiçbir şeyde bir ölçüsüzlük yoktur. Kâinattaki bütün fiil ve icraatlar, hep bu mizan üstüne kurulmuştur. Hızları, kütleleri, yörüngeleri farklı olan milyonlarca yıldız, çok ince ve hassas bir nizama tâbi olmasalardı, bu kâinat bir saniye bile varlıkta kalamazdı. Oysa milyonlarca yıldan beri bu muazzam hareket ve faaliyete rağmen, hiçbir nizamsızlık olmamıştır.

Burada göze çarpan en mühim husus, Allah’ın ahlakı ile ahlaklanmaktır. Yani; Allah nasıl bütün işlerinde ve icraatlarında, mizan ve ölçü üzere hareket ediyor ise, biz de hayatımızda bu ahlak ve adet üzere hareket etmeliyiz. Bu ayet, alışveriş, yeme, içme, uyuma ve konuşmamıza kadar her şeyimizde mizanlı ve ölçülü olmamızı, bize ihtar ediyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...