Block title
Block content

"Görüyoruz, her masnu, vücudunda gayet muntazam ve mevzun yaratılıyor. Hem hayatı müddetince değiştirdiği suretler dahi, birer intizamlı olduğu halde, heyet-i mecmuası da bir intizam tahtındadır." İzah eder misiniz?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Kainatta her bir şey gayet sanatlı, sistemli ve ölçülü yaratılıyor. Neye bakarsak bakalım her bir şey mükemmel bir eser mükemmel bir sistem mükemmel bir ölçü içinde yaratılmışlar.  

Mesela, bir elmayı nazara alalım. Elma hem bir sanat harikası hem mükemmel bir düzen ve ölçü içinde yaratılmıştır. Elmaya baktığımızda gözümüze uygun hoş bir tasarımı var, ısırdığımızda dişimize uygun, tattığımızda ağzımıza layık, yediğimizde midemize göre ayarlanmış, hazmettiğimiz de organlarımıza gıda ve besin oluyor vesaire. Bu açıdan baktığımızda elmada herhangi bir kusur bir leke bir eksiklik söz konusu değildir. Yani elma sanatkarını öven ve bildiren bir sanat harikasıdır.

Bu anlamda kainatı incelediğimizde kainatın her tarafında aynı sanat aynı düzen aynı ölçü içinde olduğunu görüyoruz.

"Yedi kat göğü birbiriyle tam uyum içinde yaratan O’dur. Rahman’ın yaratmasında hiçbir nizamsızlık göremezsin. Gözünü çevir de bak: Herhangi bir kusur görebilir misin? Sonra tekrar tekrar gözünü çevir de bak! Gözün bir kusur bulamadığından, eli boş ve bitkin geri döner."(Mülk, 67/3-4)

Kainatta her şey mükemmel olduğu gibi, değiştikten sonra yine aynı mükemmelliği devam etmektedir. Malum kainatta müthiş bir faaliyet ve değişimde vardır. Her şey halden hale değişiyor, ama değişmeyen tek şey sanat, düzen ve ölçü...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş

Yorumlar

k.toprak
Allah ne ne isteginiz muradınız varsa hakkınızda hayırlısıysa Ravvim sizlere ihsan etsin
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...