"Güneşin sair arkadaşları olan yıldızların bir kısmı, ahiret alemlerine bakarlar. Belki baki olan alemlerin güneşidirler." Evrendeki "karadelikler"in ahiret kapısı olduğu söyleniyor; bunu izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bütün maddi alem, ahiret ve gayb aleminin üstünde tenteneli bir perdedir. O alemlerle, bu maddi alem arasında alış veriş olması gayet mantıklıdır. Yıldızların, nurunu cennetten, ateşini de cehennemden aldığına dair hadisler de mevcuttur.

"Muhakkak ki, yaz sıcağının şiddeti, Cehennem sıcağındandır."(1)

Ayrıca, Üstad'ın şu ifadeleri, çok açık olarak meseleye ışık tutuyor.

“... Saltanat-ı rububiyetinden uzak değildir ki, Cehennem-i Kübrâyı, elektrik lâmbalarının fabrikasının kazanı hükmüne getirip, âhirete bakan semânın yıldızlarını onunla iş'âl etsin, hararet ve kuvvet versin. Yani, âlem-i nur olan Cennetten yıldızlara nur verip, Cehennemden nar ve hararet göndersin; aynı halde, o Cehennemin bir kısmını ehl-i azâba mesken ve mahpes yapsın."(2)

O zaman gökteki yıldızların bir yüzü bize bakarken, bir yüzü de alemi gayb ve ahirete bakar. Oradan aldığı nur ve narı bu tarafa aktaran bir araç olur. Hem o alemlerin, hem de bu alemin güneşi olurlar.

Evrendeki kara deliklerin mahiyet ve keyfiyeti hakkında söz, bilimindir. Ama gökyüzünde süprüntü haline gelen ve sönmüş cisimleri yutması ile bir nevi temizlik yapması Kuddüs isminin bir tecellisidir.

Nasıl ki, işe yaramayan maddeleri ve laşeleri bu dünya yüzünden Allah, Kuddüs ismi ile temizletiyor. Aynı temizleme işi, gökyüzünde de kara delikler vasıtası ile yapılıyor. Ama ahret kapısı olması ise, kati bir delil olmadığı için bilemiyoruz. Yıldızların, cennet ve cehennem ile olan bağı, nevinden bir bağının olması da akıldan uzak değildir.

Bilgi için tıklayınız:

- Yıldızların harareti cehennemden gönderiliyor. Arzın merkezindeki ateşin, cehennemin çekirdeği olduğundan bahsediliyor...

Dipnotlar:

(1) bk. Buharî, Mevakît, 9; Müslim, Mesacid, 185.
(2) bk. Mektubat, Birinci Mektup.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

şefkat

Karadelikler, YUTTUĞU BU YILDIZLARI AHİRETE DÖKMEKTEDİR. GÜNEŞ SİSTEMİMİZ BİZİ DEVASA CAZİBELİ BİR YILDIZA DOĞRU ÇEKİLİYOR. KIYAMETE KADAR DA BÖYLE DEVAM EDECEKTİR. EN NİHAYTİNDE DE O DA AHİRETE İNTİKAL EDECEKTİR.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
şefkat
SIZINTI DERGİSİ 296.SAYIDA GEÇEN YAZILARDAN BAZILARINI ALDIM ÖZET ŞEKİLDE AKTARIYORUM:KU'AN'I KERİM'DE '' SEMANIN GÖRÜNMEZ KAPILARINA ''DİKKATİMİZ ÇEKİLMEKTEDİR.BİR TÜRLÜ ÇIKAMADIĞIMIZ KAİNATIN DIŞINA NİHAYET ÇIKABİLECEK BİR KAPI BULDUKLARINI DÜŞÜNEN ASTROFİZİKÇİLERE GÖRE DE KARADELİKLER BİR UZAY-ZAMAN KAPISIDIR.ÜSTAD'A GÖRE GÖKTEKİ YILDIZLARIN BİR KISMI AHİRET ALEMLERİNE BAKMAKTADIR.KARDELİK SONSUZ BİR AĞIRLIK ANLAMINA GELMEKTEDİR.O BÖİGEDE UZAY-ZAMAN AĞI EĞİLİP BÜKÜLMEK- LE KALMAZ,ADETA YIRTILIP ÇATLAMAKTA,DA- HA UYGUN BİR TABİRLE DELİNMEKTEDİR.DE- LİNMENİN ANLAMI FİZİK KANUNLARININ GEÇERLİLİĞİNİN KAYBEDİLMESİ,O YÖREDE FİZİK ÖTESİ ALEME KAPI AÇILMKATADIR. KARADELİKLEİRN TESİR SAHASINI BİR ''HUNİ''ŞEKLİNDE TASVİR EDEBİLİRİZ.BU BÖLGENİN EN GENİŞ SINIRI ''OLAY UFKUDUR BİRDE ÇEKİM TESİRİNİN OLAĞANÜSTÜ ARTTI- ĞI ADETA SONSUZ HALE GELDİĞİ BİR BÖLGE VARDIR Kİ,BURASI HUNİNİN İNCELDİĞİ UÇ KISMI TEŞKİL EDER VE ''TEKİLLİK(SİNGULARİTE''ADINI ALIR.TEKİLLİĞİN ÖTESİ FARKLI KANUNLARIN GEÇERLİ OLDU- ĞU BİR BÖLGEDİR.ZAMANIN DONARAK EBEDİYEN DURMASI KARADELİKLERDEKİ TEKİLLİĞİN EN BELİRGİN ÖZELLİĞİDİR.ZAMANIN SABİT KALMASI FİZİK KANUNLARININ GEÇERLİLİĞİNİ KAYBEDEREK ,UZAYIN BÜTÜN ÖZ VE ÖZELLİĞİNİ YİTİRMESİ VE YEPYENİ BİR BAŞKA KAİNATIN İÇİNE GİRİLMESİ DEMEKTİR.BAZI FİZİKÇİLERİN KOZMİK IŞIN LAR ÜZERİNDE YAPTIKLARI ÇALIŞMALAR IŞIKTAN HIZLI IŞINLARIN VARLĞLNĞ GÖSTERDİ.IŞIK HIZINDA BİNLERCE VE MİL- YONLARCA DAHA HIZLI MÜCERRET ELEMENLARDAN KURULU VE ÖRÜLÜ EVRENLE- RİN VARLIĞINA DESTEK VERİLİYOR.YALNIZ SAMANYOLU GALAKSİSİSNDE 1 MİLYON KARADELİK BULUNMAKTADIR.GALAKSİMİZİN TAM MERKEZİNDE BİR KARADELİĞİN BULUNDUĞUNA İŞARET EDİLMEKTEDİR. GÜNEŞ,HERKÜL BURCU YAKINLARINDAKİ VE İSMİNE VEGA DENEN BİR YILDIZA DOĞRU HAREKET HALİNDEDİR.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...