Güney Afrika ve diğer ülkelerde yaşayan siyahi kardeşlerimizin durumu neden böyledir? Açlık, sefalet, batılıların onlara yaptığı zulüm; onların günahı nedir? Risalelerin gözlüğü ile nasıl değerlendirebiliriz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Risale-i Nur gözlüğü ile bu olaya birkaç açıdan şöyle bakabiliriz:

Evvela, her musibet bir günahtan dolayı gelmez; Allah imtihan ve tecrübe gereği de musibetleri gönderebilir.

İkincisi, mülk Allah’ındır, mülkünde dilediği gibi tasarruf edebilir. Kendi mülkünde dilediği gibi tasarruf eden birisine zalim sıfatı verilemez. Zulüm ancak başka birisinin mülkünde, haksız tasarrufta bulunmak ile olabilir.

Üçüncüsü, bazen isimlerinin gereği olarak aç bırakır, bazen de bolluk verir. Bir ismin mutlak galibiyet ile tecelli etmesi demek, diğer isimlerin gizli kalması demektir. Halbuki Allah mülk ve sanatında bütün isimlerini ihsas etmek istiyor. Öyle ise zahiren çirkin ve kerih duran şeylerin içyüzü, ya da başka isimlerin manasına hizmet etmesi noktasından güzel ve hoştur.

Zalim ve kafirler bir çok isimlerin manasının tezahür etmesinde önemli bir faktör oldukları için, hemen tokat yemiyorlar. İmhal olunuyorlar ama asla ihmal edilmiyorlar. Elbette yaptıkları o zulüm ve cinayetlerin karşılığını büyük mahkemede acı bir şekilde görecekler. Allah bu dünyada onlara mühlet veriyor, ta ki bahaneleri kalmasın.

Dördüncüsü, Afrika’daki o masum ve zavallılar elbette çektiği sıkıntı ve zulümlerin mükafatını ahirette bulacaklardır. Hatta ahirette gördüğü mükafatların yanında, dünyada çektiği cefalar hafif ve ucuz kalır. Zira, "cennet ucuz olmadığı gibi cehennem de lüzumsuz değildir." Öyle ise o masumlar bir verip bin kazandılar. Kafirler ise bir aldılar, bin kaybettiler.

Bütün inanç ve fikirleri dünyaya bakan adamın bu denklemi anlaması çok zor, ama olaylara dünya ve ukba denklemi ile bakarsak, gerçekten bu dünyada çekilen sıkıntılar çok ucuz ve basit kalıyor.

Beşincisi, kader noktasından bakacak olursak, hiçbir insan masum olmadığı için, mutlaka hata ve günahlara girebiliyor. Allah bu günahları temizlemek için bazı musibetleri musallat edebiliyor. Şayet bu musibetlere sabır edilirse, günahlara kefaret oluyor; sabredilmez ise zaten ceza oluyor. Kader bu noktaları da hesapladığı için öyle fetva veriyor, zahirde gerekçesi görünmese bile. Bütün bunları düşündükten sonra meseleye bakacak olursak, mesele bir parça anlaşılır inşallah.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...