Günümüzde, hizmet dairesinde, bir insanı kazanabilmek belki seneler sürüyor, ama kaybetmekse çok ani olabiliyor. Bunun için bir suçlu aramak doğru mu, yoksa kısmet değilmiş deyip çekilmek mi gerekiyor?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bir bölükte bir firar olursa, bu bölükteki herkes bir derece sorumludur. Bölüğe düşen; herkesin birbirini suçlaması değil, herkesin kendi ihmal ve hatasını gözden geçirmesidir. Yani bir suçlu varsa, o da benim, anlayışı ile harekete edilmelidir ki, bir ibret alınabilsin. Gidenin de kendini suçlu hissetmesi lazımdır.

Ancak biz bazen bize düşeni fazlası ile yaparız, ama yine kişiyi kaybederiz. Burada da aşırı şekilde kendimizi suçlu hissederek, ümitsiliğe varacak kadar kendimizi yıpratmak da doğru değildir.

Hatalı ise, bu hatanın tekrar etmemsi için tedbir almakta fayda vardır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

AFRASU
Evet bir insanı kazanabilmek belki seneler almamasımı gerekiyor onu bilemiyorum ama üç sene boyunca emek verilmiş bir arkadaş, ancak benim derdimi davamı bu anlayabilir derken size öyle bir cevap veriyor ki iplerin koptuğu an diye geçiriyosunuz içinizden. Ben bu arkadaşım hakkında devam edip etmeme konusunda kararsızım.Bilmese, tamam derim henüz bilmiyo, ama herşeyi bildiği halde bu şekilde davranmasına bir anlam veremedim doğrusu.Karar verebilmem için yardım ederseniz sevinirim. cevabınızı bekliyorum.Duayla..
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (editor)

Bu sorunuzun cevabı risalelerde bir tek cümle ile şöyle cevaplanmış. Vazifemiz hizmettir. Yani netice bizi ilgilendirmez. Kişini hidayete gelip gelmemesi bizim işimiz değildir. İşaratül icazda bakara suresinde geçen bir ayetin yorumu yapılırken bu mana da nazara veriliyor. Zira ayette şu mana nazara veriliyor: Siz tebliğ yapsanız da yapmasanızda bir şey değişmeyecektir. Buna rağmen efendimiz anlatmayı tercih ediyor. Ebu Cehilin kapısını yüzden fazla çalan peygamberimizin elbette ki buradan bize de mesajlaar gönderdiğini anlıyoruz. Bu mesaj On Yedinci Lemanın On Üçüncü Notasında şöyle yorumlanmaktadır.
Yoruma ulaşmak için tıklayınız

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...