Günümüzde yaşanan darbe girişimine bakmak bizde tarafgirlik hissi uyandırır mı? Bu olayları ve dünyada kopan cereyanları, çarpışmaları takip etmekte sakınca var mı? Bilgi kirliliği had safhada bir de...

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Risale-i Nur’un tahkiki imanına, hassas adalet anlayışına, hadiselerin iç yüzünü gösteren latif basiretine, şeriatın mizanına, Nur mesleğinin yüksek şefkatine sahip isek hadiselere bakabiliriz. Bu vasıflar inşallah bizi adaletten ayırmaz.

Lakin bu ölçülere sahip değilsek, sizin de ifade ettiğiniz gibi müthiş bir bilgi kirliliği ve dezenformasyonun olduğu bu ortamda, yanılma ve günaha girme riskimiz çok yüksek. Öyle ise siyasi hadiselere bakmamak iman hizmeti ile meşgul olmak gerekir.

Somut bir örnek üstünden gidecek olursak; darbe girişimine sahip çıkıp onu tasdik etmek, ona ve müspet bir nazarla bakmak, şehit edilen onlarca vatandaş ve polisimizin katili olmak anlamına gelirken, FETÖ/PDY örgütüne mensup kişilerin çoluk çocuğuna bile eziyet edeceksin, gibi pespaye sokak hissiyatları da bir o kadar zalimane ve adaletsiz bir yaklaşımdır. Öfke ve kinimiz bizi adil ve adaletli olmaktan alıkoymamalıdır.

“Suçun şahsiliği” prensibi hem İslam şeriatının hem de insanlığın ortak bir prensibi hem de adaletin ruhudur.

Kur’an’da beş yerde geçen bir ayet var: “Ve lâ tezirû vâziretün vizra uhra.”
Meali: “Hiçbir günahkâr başkasının günahını yüklenmez.”

Risale-i Nur Külliyatı’nda en sık zikredilen ve en ayrıntılı tefsir edilen ayetlerden birisi bu ayet. Üstadımız “Kur’ân’ın anayasal prensibi” olarak zikrettiği bu ayetin mealini şöyle veriyor: “Birisinin cinayetiyle başkaları, akraba ve dostları mesul olamaz.”

Yani birinin suçu yüzünden, onun suçuna iştirak etmiş olmayan başka kişilere ceza verilemez, verilirse en temel hakkı ihlâl edilmiş olur.

Hükümetimiz bu konuda çok dikkatli ve hassas olmalı, “Kurunun yanında yaş da yanar.” mantığı ile hareket etmemelidir. Darbeye bizzat karışmış, yönetmiş ve yönlendirmişlerin zulüm ve günahını, hiç ilgi ve alakası olmayan insanlara ödettirmek karşı bir zulüm ve günah olur...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

BENZER SORULAR

Yükleniyor...