"Güya kozmoğrafya ilminden ve istatistikçi fenninden bir kemal alıyorsun." Acaba Satürn gibi gezegenleri araştırmak ve uzayda yapılan araştırmalar gereksiz olarak mı değerlendiriliyor? Bunlar insanın kemalini, ilmini neden arttırmıyor?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Burada tenkit edilen husus bilimsel araştırma değil, insanların işine yaramayacak ve manevi vazifelerini unutturacak gereksiz bilgi ve malumatlardır.

Mesela, eczacı olmayan birisi sırf hobi olarak yüzlerce ilaç ismi ezberlese ve bu ezber esnasında gerekli ve lüzumlu vazifelerini ihmal etse, mesela, namazlarını aksatsa, Cevşen ve Kur’an okumak gibi vazifelerini ihmal etmiş olsa, bu hobi gereksiz ve kemalsiz bir uğraşı olur.

Ama eczacı bir talebe olsa, onun bu uğraşısı namaz kılmak kaydı ile ibadet hükmüne geçer. Ayrıca maişetini alacağı diploma ile temin eder. Ama hobi şeklinde inceleyen birisi ne maişetini kazanır ne de insanlara bir fayda temin eder.

Bu ölçü bütün fenni ilimler için geçerlidir. Fen ilmini meslek olarak seçenlerin dışındaki insanların fen ilimlerini derinlemesine incelemesi, hem mümkün değil hem de gereksiz bir malayaniyattır.

İnsan asıl vazifesini ifa ettikten sonra ihtiyacı kadar genel bir malumat sahibi olabilir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Yorumlar

hamditas

Bununla beraber, meşâgil-i dünyeviye dediğin, çoğu sana âit olmayan ve fuzûlî bir sûrette karıştığın ve karıştırdığın mâlâyânî meşgalelerdir. En elzemini bırakıp, güyâ binler sene ömrün var gibi en lüzumsuz mâlûmât ile vakit geçiriyorsun. Meselâ, "Zühalin etrafındaki halkaların keyfiyeti nasıldır?" ve "Amerika tavukları ne kadardır?" gibi kıymetsiz şeylerle kıymettar vaktini geçiriyorsun. Güyâ, kozmoğrafya ilminden ve istatistikçi fenninden bir kemâl alıyorsun! ( Said Nursi r.a. Sözler, 21. Söz, 5. İkaz )

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...