Block title
Block content

"Güya tecessüm etmiş envâr-ı İslâmiyet şeâiri içinde. Güya tasallüb etmiş zülâl-i İslâmiyet maâbidi içinde. Birer sütun-u iman. Güya tecessüd etmiş ahkâm-ı İslâmiyet maâlimi içinde. Güya tahaccür etmiş erkân-ı İslâmiyet avâlimi içinde..." İzah?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Güya tecessüm etmiş envâr-ı İslâmiyet şeâiri içinde."

İslam, adete simgeler içinde somutlaşmış bir nur bir aydınlık gibidir. İslam simgeleri, adeta bir medrese bir okul gibi İslam’ı insanlara ders veriyor. Simgeleri bu milletin bağrından sökemeyen İslam’ı da söküp atamaz. Ezan bütün haşmeti ile günde beş vakit İslam’ı haykırıyor mesela.

"Güya tasallüb etmiş zülâl-i İslâmiyet maâbidi içinde. Birer sütun-u iman."

İslam’ın o serin ve tatlı suyu adeta taş gibi mabetler içine yerleşmiş. Kimse İslam’ı bu mabetlerden tecrit edemez. İşte Ayasofya, işte Süleymaniye işte Selimiye, işte  Sultanahmet küfre ve süfyana meydan okuyorlar. Adeta bu mabetler imanın birer sütunu gibi küfre direniyorlar.

"Güya tecessüd etmiş ahkâm-ı İslâmiyet maâlimi içinde."

İslam’ın hükümleri maalim yani bu ülkenin iliklerine ve damarlarına kadar girmiş, adeta cesetleşmiştir. Ülkenin her tarafında her izinde ve her nişanesinde İslam’ın inanç ve amel esasları girip yerleşmiş. Kimin haddine ki bu izleri ve nişaneleri silebilsin.  

"Güya tahaccür etmiş erkân-ı İslâmiyet avâlimi içinde. Birer sütun-u elmas; onunla mürtebittir zemin ile âsüman."(1)

İslam’ın inanç ve amel esasları, âdeta sağlam ve kırılmaz bir taş gibi bu ülkenin ciğerine oturmuş, kimin haddine ki bu taşı kırabilsin. Sema ile zemin arası elmastan bir sütun olan İslam ile bağlanmış bu sütunu kim yıkabilir ki?..

(1) bk. Sözler, Lemeat.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş
Yükleniyor...