"... Habbeyi kubbe yapar; kuvve-i maneviyesi kırılır. Hususan merhametsiz yarım hekimlere veyahud insafsız doktorlara rastgelse, evhamını daha ziyade tahrik eder. Zengin ise malı gider; yoksa ya aklı gider." Buradaki "Aklı ve malı gider" ne demektir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bir insanda evham olabilir ve bunun tedavisi çok kolaydır. Lakin tedaviyi yanlış merci ve makamlarda arar isek, o zaman basit olan o evham zor hale gelip başımıza büyük işler açabilir. Üstad Hazretleri burada "Yanlış merci ve makamlara gidilir ise, servet ve sıhhat gider." diyor, yoksa ümitsiz bir tablo çizmiyor.

"Bazı insafsız doktorlar o adamın servetine göz diker, onun evhamından bu suretle yararlanırlar." Günümüzde bu tip doktorlara çokça rastlıyoruz. Bazıları sırf ameliyat parası almak için ameliyata gerek yok iken, ameliyat olmalısın diyerek ameliyat yapabiliyor.

Kalbi maddecilik hastalığı ile yaralanmış hekimlerin tek derdi para ve menfaattir. Bunun için gerekirse hastayı dahi feda edebilirler. Tabi doğru ve dürüst hekimlerimizi tenzih ederiz.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

BENZER SORULAR

Yükleniyor...