Block title
Block content

"Habîs olan nefsimle mücadele edebilmek ve onun hevâî ve bilâhare elem verici olan arzularını yapmamak ve dinlememek için teehhül etmek mecburiyetinde kaldım." cümlesini izah eder misiniz? Teehhül edince mücadele etmiş mi oluyoruz?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Habîs olan nefsimle mücadele edebilmek ve onun hevâî ve bilâhare elem verici olan arzularını yapmamak ve dinlememek için teehhül etmek mecburiyetinde kaldım ve şimdi artık her cihetle Cenab-ı Hakkın lütuf ve keremiyle rahatım. Kimsenin dediğini, şer ise duymamazlığa gelir ve kimseyle, fenâ hasletleri kapmamak için ihtilât etmemekteyim. Dairede müddet-i mesâiden hariç zamanlarımı kendi evimde Cenab-ı Hakkın şükrüyle geçiriyorum."(1) 

"Teehhül" bir şeyle ünsiyet etme, bir ortama ayak uydurma, ehilleşme ve evlenme gibi anlamlara geliyor. Bu ifadeler üstü kapalı olduğu için "teehhül ile terbiye oldum" ibaresini birkaç şekilde anlamak mümkün.

Birincisi, "evlenerek kendimi içtimai hayatın günahlı ve kusurlu ortamından muhafaza edebildim" anlamına geliyor olabilir. Bir gencin nefsini ve kötü arzularını dizginleyip dinginleştirmesinin en güzel yolu evlenmektir. Bu yüzden Peygamber Efendimiz (asm) gençleri geciktirmeden evlendiriniz, buyuruyor.

İkincisi, bu ifadelerden resmi bir dairede çalışmakta olduğunu ve bu daire ortamında birçok fikri ve ameli uyumsuzluklar yaşadığını ve bununda ona büyük bir azap ve sıkıntı verdiğini anlıyoruz. Yani çalıştığı ortam nefsine uygun, ama ruhuna elem veriyor. Bundan kendini kurtarmak için ortamla fazla ihtilat etmeden uyumlu bir mesai arkadaşlığı kuruyor, o ortamın nefsi okşayacak şeylerinden kendini mümkün mertebe izole etmeye çalışıyor.

(1) bk. Barla Lahikası, (23. Mektup).

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: 23 | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 1471 | Word indir | Pdf indir
Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...