Block title
Block content

"Haccın ve ondaki hikmetin ihmali, musibeti değil, gazap ve kahrı celb etti. Cezası da keffâretü’z-zünub değil, kessâretü’z-zünub oldu." nasıl anlamalıyız, haccın hikmeti nedir?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Dinimizde cemiyetin ve toplumun hukuku, şahsi hukuk ve kemalattan önemlidir. Üstad, ‘Cemiyeti ve toplumu ilgilendiren vazifeler ve ibadetler, velev sünnet kabilinden dahi olsa, şahsi kemalattan ve vazifelerden daha ehemmiyetlidir.’ ifadesiyle bu meseleyi en güzel şekilde nazara vermiştir.

Hac ibadeti, diğer ibadetlere nispeten daha külli bir vazife ve ibadet olmasının yanında İslam aleminin birlik ve beraberliğine, kalplerin kaynaşmasına, ittihadın tesisine vesile olmakta, ayrıca bütün dünyadan gelen yetkili kişiler arasında istişarelere zemin hazırlamakta, dünya çapında bir kongre hüviyeti kazanmaktadır.

Namazı terk eden bir insan, Allah’a karşı şahsi bir mesuliyet altına girer. Fakat ezan gibi veya cenaze namazı gibi şeaire taalluk eden ibadetler ve vazifeler, farz mertebesinde olmasa dahi terk edilirse mesuliyet, şahısla ilgili kalmaz, o toplum ve o cemiyet tamamen günaha girmiş olur. Bu günah külli ve umumi olduğundan, terk edilen şahsi farzların mesuliyetinden daha ağırdır.

Hac ise:
o İslam’ın şartı ve farz bir vazife
o Külli bir ubudiyet
o Külli fazilet
o Külli bir makbuliyet
o İçtimai, ahlaki ve umumi bir kongre,
o Ehl-i İslam mabeyninde birlik ve beraberlik, uhuvvet ve tesanüd, muarefe muavenet olduğundan diğer ibadetlere göre daha çok önem arz etmektedir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: Sünuhat | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 6308 | Word indir | Pdf indir
Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...