"Haftada bir-iki defa benimle görüşen bir hâfız, imam olmuş. Sarık sarmak için iki ay beni terketti.. Hilaf-ı me'mul olarak, maksadının aksiyle yedi-sekiz ay imamlık ettiği halde hilaf-ı âdet bir surette ona sarık bağlattırılmadı." sarık sarmak yanlış mı?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Burada sarık sarmanın bizatihi kendisi değil, başka daha büyük bir hayrı terke sebep olduğu için tenkit ediliyor.

Sen yemek yerken birisi gözü önünde kalp krizi geçirse, sen de hiç oralı olmadan yemek yemeye devam etsen, insanlık suçu işlemiş olursun. Oysa yemek yemeniz gayet helal ve normal bir davranıştır. Ama şartlar o normal olan yeme davranışını anormal yapıyor, çünkü kalp krizi yemekten daha öncelikli bir olaydır.

Üstadımız ve talebeleri var güçleri ile iman kurtarma hizmetine odaklanmışlar, böyle hayati ve hassas bir vazifeyi bırakıp daha hafif bir vazifeye odaklanmak, yemeği kalp krizi olayına tercih etmek gibi olur.

Sarık sarmak sünnettir, iman kurtarma hizmeti ise farz ayndır. Sünnet işleyeceğim diye farzı terk etmek yanlış olur, denilmek isteniyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Yorumlar

ramazanyadak
Kusura bakmayin tam anlayamadim. Burda sarik sarmak isteyen kişi, sarik sarmak icin neden ustadi terk ediyor. Bu kişi sadece camide mi sarik sarmak istiyor yoksa her daim mi ?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)

Üstada ve hizmete yakın olduğunda üzerinde ki baskı ve gözetimin daha da artacağını bırak camiyi evinde bile saramayacağını vehmediyor. Bu sebeple sarık sarma sevdası yüzünden Üstadımızdan kaçınıyor. Malum o dönemde devlet bütün gücü ile Üstadı gözetliyor. 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...