"Hakaik-i imaniye" ve "hakaik-i İslamiye" ne demektir, neleri ihtiva etmektedirler?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Hakaik-i İslam: Kelime olarak İslam’a dair hakikatler demektir. İslam, daha ziyade şeriata konu olan emir ve yasakları temsil ediyor. Böyle olunca İslam hakikatleri tabiri İslam’ın emir ve yasaklarının doğruluğu ve hakkaniyeti manasına geliyor. Mesela zekat , namaz, oruç ve hac gibi İslam şeriatının kanun ve kurallarının hakkaniyetine, İslam hakikatleri deniliyor.

Hakaik-i İman: Kelime olarak imana dair hakikatler demektir. Bu tabir İslam dininin iman ve inanca ait kısmını temsil ediyor. Mesela imanın altı şartının hakkaniyeti ve doğruluğunu gösteren bütün delil ve ispatlar, iman hakikatleri kapsamına girer.

İman ve İslam, inanç ve iman noktasından bir bütündür, parçalanması ve ayrıştırılması mümkün ve makbul değildir. Yani birisi kalkıp "Ben imanın altı şartına inanırım, ama İslam’ın kanun ve kurallarını kabul etmem." derse, bu kişi sahih manada iman etmiş sayılmaz. Aynı şekilde birisi, "Ben İslam’ın kaide ve kurallarını kabul edip iman ederim, ama imanın şartlarına ya da şu şartına iman etmem." derse, bu kişinin imanı da sahih ve geçerli olmaz.

Sahih ve geçerli bir iman için, hem İslam’ın hem de imanın şartlarını eksiksiz bir şekilde kabul edip iman etmek gerekiyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...