Block title
Block content

"Hakaik-i Kur’âniyenin komşuluğunda ve yakınında olan Medine münafıklarının dalâlette ısrarları ve hidayete girmemeleri..." Ebu Talip, Ebu Leheb, Ebu Cehil gibiler, adem-i kabul mü yoksa kabul-ü adem sınıfına mı giriyorlar?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Adem-i kabul", bir şeyi körü körüne delilsiz ve mesnetsiz inkâr etmek anlamına geliyor. Yani bu tarz inkâr edenler şunu demek istiyor; "Sizin dininiz her ne kadar makul ve hakkaniyetli bir din olmuş olsa da ben yine de iman etmiyorum." Yani bu tarz kâfirler, akıl ve vicdan gözünü kapayıp İslam’ı reddediyorlar. Bu tarz tutucu ve bağnaz kâfirlere delil ve ispat işlemez. Bunlarda muhakeme ve akıldan çok inat ve taassup hükmediyor.

Ebu Leheb, Ebu Cehil ve Ebu Talip gibi müşriklerin inkâr durumu adem-i kabul kısmına giriyor. Zira bu müşrikler bir çok ayet ve mucizeye tanıklık ettikleri hâlde iman etmemişlerdir. Bu da onların inkârının kuru bir inat ve kibirden kaynaklandığını gösterir.

Hatta bu isimlerin hepsi Peygamber Efendimiz (asm)'in doğruluk ve faziletini kabul edip ikrar ettikleri hâlde sırf örf, kibir ve inatlarının etkisinde kalarak imana yanaşmamışlardır. Bu da ancak adem-i kabul ile izah edilebilir.

Her ne kadar kanaatimizi ifade etmeye çalışsak da; bu konuda net bir hüküm vermek doğru olmaz. Ayrıca bunun bilinip bilinmemesi, kafir olarak öldüğü bilinenler için artık fazla bir şey ifade etmez, bunu da arz etmiş olalım.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: Dokuzuncu İşaret | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 1152 | Word indir | Pdf indir
Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...