Hakikat denen şey nedir ki, bu kadar kendisine taaşşuk ettirip hararetle arattırıyor kendisini? Cazibesindeki kuvvetin sırrı nedir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Cazip (çeken) Allah’ın ebedi cemal ve kemalidir. Her hakikatin arkasında Allah’ın isim ve sıfatlarının cazibesi bulunuyor.

İncizap (çekilen) ise, insanın bu ebedi cemal ve kemalin tesirine girmesidir.

Cezbe (çekilme hali) ise, bu cazibe ve incizap halinin insan üzerindeki coşkun halleridir. İşte insandaki hakikate karşı huzur ve mehabet bu cezbe halinin adıdır. Derecesine göre her insanda bu hal az çok bulunur.

Dış etken olmadan iç harekete geçmez. Bu, kainattaki etki tepki yasasına aykırıdır. Yani insanın içindeki huzuru tetikleyen dış bir etken lazımdır ki, bu da Allah’ın ebedi olan cemal ve kemalidir.

Allah insan vicdanına bir incizap kuvveti koymuştur, yani çekilme duygusu. Nasıl radyonun alıcısı, bir verici dalgayı hissettiği zaman hemen algılar ve vericinin ne olduğu hususunda veya yayın faaliyeti hakkında aygıtımıza bilgi ve veri aktarır ve biz de o veri istasyonunun mesajını dinleriz.

Aynı şekilde insanın vicdanındaki çekilme kabiliyeti de, yani incizap da cazibedar bir hakikati, yani Allah’ın sonsuz isim ve sıfatlarının nihayetsiz tatlı çekiciliğini algıladığı zaman, hemen algıladığı bilgi ve veriyi kalbe ve akla aktarır, biz de o cazibedar hakikat hakkında malumat sahibi olmuş oluruz.

İşte bu çekme çekilme sürecinin tamamına muhabbet deniliyor. Ya da çekme ve çekilme muhabbetin bir sonucu, bir neticesidir. İnsan aşık olduğu bir şeye karşı sürüklenir, ona doğru çekilir demektir. Çekme ve çekilme, muhabbetin somut bir remzi gibidir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...