"Hakikat nazarında herkesten ziyade hasta olan, maddî ve gâfil doktorlardır." ifadesini nasıl anlamalıdır? Devamında "O fennî malûmatı, o felsefî maarifi faideli, nurlu, ruhlu yapmak çaresini aramak lâzımdır." deniyor; bunun çareleri nelerdir?

Soru Detayı

Mektubun ilerleyen kısmında "o fenni malumatı, o felsefi maarifi; faideli, mutlu, ruhlu yapmak çaresini aramak lazımdır" diyor Bunun çareleri nelerdir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Doktorlar; hem maddi gelirinin iyi olması, hem kendini şifa veren konumunda görmesi, hem toplum tarafından sürekli el üstünde tutulması, hem fen ve felsefeyle iç içe olmanın verdiği etki ile gaflete yatkın ve dünyaya eğilimlidirler.

Üstad'ın “Hakikat nazarında herkesten ziyade hasta olan maddi ve garip olan doktorlardır."(1) bu ifadesi bu inceliğe işaret ediyor.

"O fenni malumatı, o felsefi maarifi; faideli, mutlu, ruhlu yapmak çaresini aramak lazımdır." Yani tahkiki imanın verdiği mana-yı harfi bakışı ile o fenni ve felsefi bilgilerini marifetullaha çevirmelidir. Yoksa Allah adına ve hesabına kullanılamayan ilim ve fenler, insana huzur değil şüphe ve gaflet getirir.

Bu durumdan kurtulmanın en kestirme ve en etkili yolu Risale-i Nurlarla çok meşgul olup tahkiki iman derslerini ve hizmetlerini takip etmektir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...