Block title
Block content

Hakikatleri muhataba anlatırken bürhanlı delilli ifade etmek Kur'ânî bir tarz mıdır, örnekler verebilir misiniz?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Kur’an-ı Kerim, kalbe hitap ile onu tatmin ettiği gibi, akla hitap eder, onu da doyurur. Mesela tevhid ve haşir, Kur’an’da en temel iki esastır. Kur’an, “Allah vardır ve birdir.” deyip bırakmaz, hemen her yerinde tevhid delillerini anlatır. Mesela:

"Nasıl Allah'ı inkâr edersiniz ki, siz ölü idiniz de, O size hayat verdi. Sonra sizi öldürecek, sonra tekrar hayat verecek, sonra O'na döndürüleceksiniz." (Bakara, 2/28)

Keza, “Öldükten sonra diriltileceksiniz.” deyip bırakamaz, bunun delillerini bizlerle paylaşır. Mesela, bizleri yoktan yarattığını nazara verip,

 “İnsanı ilk defa inşa eden kim ise, tekrar ona hayat verecek olan da O’dur!..” der. (Yasin, 36/79)

Ayrıca, kıştan sonra baharın gelip her tarafın yeşillenmesi örneğini verip “bunu yapan Zata, ölüler diriltmek zor gelmez”  manasını ifade ile şöyle der:

“Şimdi bak Allah’ın rahmet eserlerine! Ölümünden sonra yeryüzünü nasıl diriltiyor? Şüphe yok ki O, ölüleri de mutlaka diriltecektir ve O, her şeye kadîrdir.” (Rûm, 30/50)

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: Mu'cizât-ı Kur'âniye Risalesi | Yazar: Şadi EREN ( Prof. Dr.) | Okunma Sayısı: 1079 | Word indir | Pdf indir
Paylaş
Yükleniyor...