Hakikî Hristiyanlığı biraz açar mısınız? Üstad, onların Kur'an’a tâbi olacaklarını söylüyor. Yani onlar da bizim gibi namaz kılıp oruç mu tutacaklar? "Tasaffi etmiş hakiki Hristiyanlık" ne demektir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Tarih boyunca Hristiyanlar kendi diyarında bizler kendi diyarımızda yaşarken zamanımızda gidip gelmeler oldu. İslam ülkelerinden milyonlarca insan Hıristiyan ülkelere gitti. Neticede yüz binlerce Hristiyan İslam’a girdi.

Ayrıca pek çok Hristiyan teslise şüphe ile bakmaya başladı. Öyle ki 1980’li yıllarda Papa, "Biz Müslümanlarla aynı Allah’a inanıyoruz." şeklinde açıklama yaptı.

Bununla beraber, kanaatimizce Üstad'ın bu ifadesini bütün Hristiyanların Müslüman olacakları şeklinde anlamak yerine, onların, dinlerindeki hurafelerden sıyrılıp tevhid inancına girecekleri şeklinde değerlendirmek daha doğru olur.

Zira asırların ruha sinmiş tesirini birden ortadan kaldırmak çok kolay değildir. Ama onların pek çok meselede yanlış itikadlarını tashih etmeleri de az bir merhale değildir. Zaten gerçek Hristiyanlık İslam’a zıt olamaz, her ikisi de semavî dindirler.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...