Block title
Block content

“Haksızlığı hak iddia edenlere karşı hak dava etmek ve onlara müracaat etmek, bir haksızlıktır, hakka karşı bir hürmetsizliktir.” cümlesini açıklar mısınız?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Batılı ve yanlışı, hak ve doğru kabul edenlerden, hak ve doğru bir adalet ve yönetim beklemek ve onlara güvenip onlardan yardım beklentisi içine girmek, hakka ve doğruya bir hürmetsizlik, bir haksızlık sayılır.

Üstad'ın dönemindeki idareciler, dinsizlik hesabına, Üstada keyfi bir şekilde zulmediyorlardı, Üstad da onları amel ve fiil noktasından tanımıyordu. Yani onların zorla dayattığı hayat modelinden alabildiğine mücerret ve uzak bir hayat yaşamaya gayret ediyordu. Onlar da Üstad'ın bu tavrına mukabil, zulümlerini daha da ziyadeleştiriyorlardı.

Bu haletin kalkması ya da hafiflemesi için, Üstat da onlara müracaat edip onları tanısa, belki üstündeki bu zulüm ve baskı kısmen kalkacak veya hafifleyecek diye teklif edenlere, Üstad bu cevabı veriyor. Yani haksızlığı hak bilen zalimlere müracaat etmek, o zalimlerin benliğini okşamak ve hakka bir saygısızlık ve hürmetsizlik olur diyerek, o zalimlere boyun eğmiyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş

Yorumlar

cemdemir
PEYGAMBERİMİZİN Ebu Cehil'in yanına defalarca gitmesini bu söze göre nasıl değerlendireceğiz?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Peygamberimiz çok zorda olmasına rağmen Ebucehil ve onun gibiler den yardım, iltica talep etmiyor onu sadece Hakka davet ediyor. Tebliğ farz olduğu için Peygamberimiz ona tebliğde bulunuyor. Üstadımız da onlara tebliğde bulunuyor ama onlardan şefaat istemiyor.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...