Hâlâ Avrupa, Amerika ve Asya'da küfür fikri sürüyor, insanlar yeni yeni İslam'a girmeye başladı. Evrim teorisi dünyanın her yerinde ders okutuluyor. Bilim adamlarının çoğu ateist. Yani hâlâ büyük deccal var diyebiliriz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Deccal, bir şahıs değildir, bir şahs-ı manevidir. Yani bir fikirdir. Sonuna "izm" gelen fikir akımları gibi. Ama her şahs-ı manevinin de bir temsilcisi vardır. Onların ölmesi, fikrin ölmesi demek değildir. Mesela Lenin'in ölmesi, komünizmin ölmesi demek olmadığı gibi.

Diğer taraftan, fikirlerin çürütülmesi, o fikirlerin hemen yeryüzünden silinmesi anlamına gelmez. Bir örnek vermek gerekirse, evrim teorisi laboratuvarda yapılan bir çalışma ile yanlışlığı kesin deliller ile ispatlanması halinde, ikinci adım olarak da insanlara bu düşüncenin anlatılması gerekmektedir. İnsanlara ulaştıralamayan bir bilginin etkisi de görülemez.

Risaleler, küfrün muhaliyeti ispat ile küfrün belini kırmıştır. Ancak bu bilgilerin halka ulaştırılması lazımdır. Böyle bir vazife ise herkese düşmektedir. Vazifemizi yapmadan, sonucun değişmesini beklemek fıtrat kanunlarına muhaliftir. Evet deccalizm öldürülmüştür. Ama bu ölümün her farafa duyurulması lazımdır. Hizmetler ise bunun için yapılmaktadır.

Peygamber Efendimiz (asm) geldiği zaman, hak gelmiş ve batıl zail olmuştu. Ama yirmi üç senede ancak insanlara anlatılabildi.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...