Block title
Block content

"Halbuki aşk ücret ister ve mukabele talep eder. Aşkın ağlamaları bir nevi taleptir, bir ücret istemektir." Gerçek aşk zaten karşılıksız değil midir? Eğer karşılık isteniyorsa, bunun adı aşk mıdır?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bu paragrafın konu bütünlüğünde aşk ile şefkatin karşılaştırılması yapılıyor.

İnsanın mahiyetindeki cüzi şefkat Allah’ın külli şefkat ve merhametine açılan bir pencere gibidir. İnsan bu cüzi şefkati ile kıyas yapıp, külli şefkate intikal ediyor. İnsandaki bu cüzi şefkat olmasa idi, insan hiçbir zaman Allah’ın külli şefkatini anlayamayacaktı.

Şefkat aşk gibi, sebeplere insanı yapıştırmıyor. Az bir şuur ve iman ile Allah’a isal edebiliyor. Ama aşkta bu hassasiyet yoktur. Aşk hidayet ve iman ile iyi terbiye dilmez ise, insanı doğrudan sebeplere yapıştırıyor ve kurtulması da kolay olmuyor. Mecazi aşktan ilahi aşka gidenlerin çok az olması ve çok aşıkların mecazi aşklarda boğulması bunu ispat ediyor.

İnsanın kendi yavrusuna olan şefkati, Allah’ın sonsuz şefkatinin zayıf bir tecellisidir. Lakin sonsuz şefkate intikal etmede bir damla şefkat, bir damla aşktan daha keskindir. Mesela yavrusuna çok şefkatli bir anne ile, kalbi aşk ateşi ile yanan bir aşığı nazara alalım. Aşık hiçbir zaman fedakarlık ve samimiyet noktasından anneye yetişemez. Evladı annesine haksızlık etse, hatta zulmetse, anne yine evladına şefkat eder. Ama aşık adam, maşukundan az bir sille yese, hemen nazlanır ve küser. Bütün aşıkların maşukundan şikayetçi olması ve bu yüzden inlemesi meselemizi ispata kafidir. Hatta ilahi aşk ile boyanmış evliyalarda bile naz ve şatahat halleri görünmüş. Ama şefkati esas alan büyük evliyalarda böyle naz ve şatahat halleri görülmemiştir.

Aşk nasıl insanı Allah’ın Vedud ismine isal ediyor ise, şefkat de insanı Allah’ın Rahman ve Rahim ismine isal ediyor. Şefkat esasını bu asırda en bariz bir şekilde Üstad Hazretlerinde ve hizmet tarzında görmekteyiz.

İlahi veya mecazi olsun fark etmez, aşkın kimyasında beklenti ve karşılık görme ahvali vardır. Bütün aşıkların divanında bunu görmek mümkündür. Lakin şefkat böyle değildir. Şefkatte beklenti ve karşılık beklemek yoktur. Şefkat bizatihi olup halis ve katışıksızdır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...