Block title
Block content

"Halbuki, birinci cihette lezzet, zeval ile zâil olsa bile ruhu bâkidir. Çünkü Mün’imi düşünür. Mün’im ise merhametlidir. İkinci cihette, nimetin zevali ölüm değildir ki, ruhu kalsın. Ruhu da söner, ancak dumanı kalır..." izah eder misiniz?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Lezzet bitse ruhu baki kalır"dan maksat; lezzeti veren Allah yine verir demektir; yani lezzetin devamı ve garantisinin Allah olduğuna işaret ediyor. Nimetin devamı, nimeti veren Allah ile daimdir. Bu da insan için nimet ve lezzetin bitmesinden gelen acı ve azabı ortadan kaldırıyor. Demek nimetin zevalindeki azap noktası, bir daha o nimete erişememe kaygı ve endişesi imiş, bu da iman ile bertaraf edilince o azap ve acı ortadan kalkıyor.

İkinci cihette münkir; "nimet tesadüfen geldi, gidişi de tesadüfidir, öyle ise bu lezzet ve nimetin bir daha benim semtime uğraması mümkün değil" diyerek, nimetin devamının garantisi olan Allah’ı inkar ettiği için, nimet ve lezzet ruhsuz ve devamsız oluyor. Lezzeti gidiyor, yarası ve azabı kalıyor. Zira o lezzete kalben bağlandığı ve aralarında bir ünsiyet oluştuğu için, lezzetin gitmesi onda daimi bir yara ve acı bırakıyor, dumandan maksat da; bu acının kalıntısıdır.

Musibet ve sıkıntılarda da durum tersinedir. Yani Mümin için musibetin sıkıntısı gider, lezzeti ve nuru, yani sevabı gelir. Musibetin dumanları ise musibet anında insanın çektiği sıkıntı ve meşakkatlerdir. Kafirin dünyada haram olan zevkleri biter, başına günahları kalır, onun hesabını da ayrıca çeker demektir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş

Yorumlar

laedri_86

ABİLERİM ALLAH RAZI OLSUN RİSALE_İ NURA CANIM FEDA..İNSANLARA SEVDİRME YOLUNDA ÇOK KATKINIZ OLDU RAHMAN'A EMANET OLUN

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...