"Halbuki bu kâinat öyle bir tarzda yaratılmış ki, bir çekirdeği halk etmek için, bir ağacı halk edebilir bir kudret lâzımdır. Ve bir ağacı halk etmek için de kâinatı halk edebilir bir kudret gerektir." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Çekirdek, ağaç ve kâinat… Üçü de ancak sonsuz bir kudretle yaratılabilecek bir sanatta ve inceliktedir. Üçünün üzerinde de Allah’ın taklit edilemez mührü, sikkesi ve turrası vardır.

Çekirdek, ağacın küçültülmüş bir misalidir. Yani ağacı küçültsen çekirdek, çekirdeği büyültsen ağaç olur. Zaten bütün bitkiler bu tarz çekirdek ve tohumlardan çıkmaktadırlar. Allah, ağacın bütün özelliklerini ve inceliklerini o küçük çekirdeğin içine genetik bir şifre olarak yerleştirmiş.

“Evet, acaib-i san'at ve garaib-i hilkat noktasında cüz'iyat külliyattan geri değil; çiçekler yıldızlardan aşağı değil; çekirdekler ağaçların mâdûnunda değil; belki çekirdekteki nakş-ı kader olan mânevî ağaç, bağdaki nesc-i kudret olan mücessem ağaçtan daha aciptir.” (20. Mektup)

Şu muhteşem kâinattan bir meyve ağacını süzüp yaratmak bir kudret mucizesi olduğu gibi, o ağacın her bir meyvesine ağacın tamamının plan ve programını genetik şifreler halinde koymak da sonsuz bir ilim ve hikmet mucizesidir. Ve çekirdeklerde şifreler halinde yazılan manevi ağaç, cismanî ağaçtan daha acibdir. Bir ağaçtan yaprakları, çiçekleri meyveleri süzüp çıkaran kim ise, o büyük âlemden her bir hayvanı yahut her bir insanı süzerek yaratan da odur.

Çekirdeğin içindeki programın hayata geçirilebilmesi için güneş, hava, toprak, su gibi büyük unsurların çekirdeğe hizmet etmesi iktiza ediyor. Yani güneş ve toprak olmadan çekirdek ağaç olamıyor. Bu durumda güneşi çekirdeğe hizmet ettiren kudretin, güneş sistemine de hâkim olması gerekiyor. Güneş sistemine sahip olmak için de bütün kâinata hâkim olmak lazım. Zira kâinatta her şey birbiri ile alakadardır. Kâinat bölünmez bir küldür.

Demek çekirdeğin sahibi kim ise kâinatın ve içindekilerin sahibi de O olmak gerekiyor.

Özetle, Allah (c.c) kâinatta en küçük atomdan ta en büyük galaksilere kadar her şeyin üstüne kendi kudret mührünü vurmuştur; taklidi asla mümkün değildir. Bir çekirdeğin yaratılması için de bütün kâinatın icadı için de sonsuz bir ilim, mutlak bir irade ve nihayetsiz bir kudret gerekiyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

k.toprak

Muhteşem izah Çok teşekkür ederim.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...