Block title
Block content

"Halbuki o zamanda yüzer milyon tebaası bulunan Nasara ve Yahudi ve Mecusî dinleri ve Roma, Çin ve İran hükûmeti gibi yüzer milyon tebaası bulunan cihangir devletlerin edyan-ı resmîleri iken,.." O zaman dünya nüfusu iki yüz milyonu aşmıyor, ne dersiniz?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Risale-i Nur bir Kur'an tefsiri olduğu için, diğer müspet ilimlere bakarken tebei bir nazarla bakar. Yani derinlemesine değil, yüzeysel bakar. Ağaçtan, ottan, çöpten, bahsederken bir botanik ilmi gibi bilimsel verilerle değil, daha çok insanların anlayacağı kaba hatları ile bahseder. Hatta bu bahsinde faraza yanlış söylese bile kıymetine bir zarar gelmez. Zira onun sahası değil ki, hesaba çekilsin, yanlışından dolayı muaheze edilsin.

Üstat dini bir hakikati ifade ederken, o zamanın süper güçleri olan iki devletin hükmünde ve tebaasında bulunan milletlerin nüfusu hakkında tahmini bir rakam veriyor. Bu tahmini rakamı demografi ilmi ile incelemek ve hata nazarı ile bakmak doğru olmaz.

Diğer bir husus, Üstad'ın ibarelerinden de  anlaşılacağı gibi Üstat bir din ya da hükümet demiyor, o zamanda bulunan bütün hükümet ve dinleri nerede ise sayıyor ve hepsini nazara alarak söylüyor. Milyar denilse hata olabilir, ama milyon o dönem için astonomik bir rakam değildir. Bir milyon da milyonlar içindedir yüz milyon da milyonlar içindedir. Yüzer milyon tabiri o dönemin nüfus yapısına işaret eden uygun bir tabir olduğu kanaatindeyiz. 

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: Yedinci Lem'a | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 4436 | Word indir | Pdf indir
Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...