Block title
Block content

"Hanbelî mezhebinin reisi ve halk-ı Kur’ân meselesinde cihanpesendâne salâbet ve metânet sahibi bir zat olduğundan..." cümlesindeki "halk-ı Kur'an meselesi" nedir?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Mutezile mezhebi; Allah’ın kelam sıfatını inkar ediyor. "Kur’an nasıl ve hangi sıfat ile gönderildi?" diye sorulduğunda da "Kur’an’ı Allah, kudret sıfatı ile yaratmıştır." gibi garip ve gayrımakul bir cevap veriyorlar. Mutezilenin Kur’an’a "mahluk" demesindeki asıl maksat, Allah’ın ezeli ve ebedi olan "kelam sıfatını" inkar etmektir.

Ehl-i sünnetin en önemli imamlarından olan Ahmet ibn-i Hanbel Hazretleri ise; bu sapkın görüşü reddetmek amacı ile "Kur’an mahluk değildir." demiştir. Yani Hazreti İmam'ın mahluk değildir demesinin arkasında; Allah’ın kelam sıfatının varlığını müdafaa manası vardır. Yoksa Kur’an lafız, kitap ve mahreç noktasından mahluk değildir, demiyor.

Bizim ağzımızla okuduğumuz Kur’an elbette mahluktur; ama Kur’an’ın menşe ve kökeni Allah’ın kudret sıfatı değil, kelam sıfatıdır. Yani Kur’an Allah’ın konuşmasının bir neticesi ve mahsulüdür. Sapkın Mutezilenin iddia ettiği gibi; Kur’an’ın köken ve menşei kudret sıfatı değil, kelam sıfatıdır. İşte Hazreti İmam'ın davası kelam sıfatının ispat davasıdır.

Halk-ı Kur’an meselesinin hülasası bu şekildedir...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş

Yorumlar

msaydin
aydınlattınız bizi Allah razı olsun..
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
karolin
Öncesinde de "Şiddetli olan Hanbel mezhebinin.." diyor.Acaba hak mezhebe neden şiddetli deniliyor?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Şiddetli ifadesi Hanbeli mezhebinin biraz daha azimet ve takva yönünün baskın olmasına kinayedir. Malum Hanbeli mezhebinin karakteri Hanefi de olduğu gibi reyci değil rivayetçidir. Yoksa haşa yanlış ve hatalı anlamda bir şiddet değildir. Bu azimeti Vehhabiler ifrata götürüp dalalete gitmişler.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...