Block title
Block content

Hanımlar Rehberinde geçen hanım, seciye, hemşire kelimelerinin manalarını detaylı bir şekilde izah eder misiniz? Mesela hangi kökten geldiklerini, Arapça mı Farsça mı olduklarını izah eder misiniz?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Hanım: Kız ve kadınlara verilen unvan, bayan manasına geliyor. Bu kelimenin kökeni hakkında şöyle bir rivayet anlatılır: Bir gün Cengiz Han, tüm hanlarını toplamış, sağ yanına da eşini oturtmuş. Cengiz Han hanlarına; "Ben Hanlar Hanı Cengiz Han, hepinizin hanıyım;" eşini gösterek;  "Bu da benim HANIM." demiş. İşte erkeklerin "EŞİM" anlamında söyledikleri "HANIM"  kelimesi, oradan geliyor...

Seciye:  Huy, karakter, ahlâk durumuna verilen genel bir isimdir. Arapça kökenli bir kelimedir.

Hemşire: Aynı sütü emen kız kardeş. Abla, bacı anlamlarına geliyor. Ayrıca hastabakıcı kadın veya kız manasına da geliyor. Farsça  kökenli bir kelimedir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: Hanımlar Rehberi | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 8422 | Word indir | Pdf indir
Paylaş

Yorumlar

1991
Üstadın ve Risale-i Nur'ların "bacı" kelimesi yerine "hemşire" kelimesini kullanması bence asaleti gösteriyor. Kendi alemimden örnek vereyim. "bacı" kelimesi bana itici geliyor ve argoyu andırıyor, halbuki "hemşire" kelimesi kız kardeş manasında bir kültürü ve asaleti andırıyor. Demek üstad hazretleri kadınların birer şefkat kahramanı olmasını ve kıymetlerini kullandığı kelimelerde bile ihsas ettiriyor.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...