"Hanımlar taifesi, gençlerden daha ziyade bu zamanda öyle bir rehbere muhtaçdırlar." cümlesini izah eder misiniz? Halbuki gençler daha çok muhtaç değiller mi?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Gençlik Rehberi'nde ekseri heva ve hevesten gelen şiddetli duygular yüzünden, harama düşen ve gayrimeşru yollara sapan gençlere esaslı nasihat ve ikazlar yapılıyor. Gençlerin bu zamanda en önemli düşmanı ve en zayıf kaldığı tehlike fuhuş, açıklık ve saçıklıktır. Bu tehlikeye alet olanlar da kadınlar olduğu için, öncelik olarak onların ıslah ve terbiye olması gerekiyor. Zira bir hanım gayrimeşru yaşadığı zaman, sadece kendini değil etrafındaki nefsine hükmedemeyen gençleri de helakete sürüklüyor. Öyle ise hanımların Gençlik Rehberi'ndeki imanî derslere ve ikazlara ihtiyacı, erkeklerinkinden daha fazladır, diyebiliriz.

Toplumun temel taşı aile hayatıdır, ailenin temel taşı da sadakat ve güvendir, sadakat ve güveni de tesis eden namus ve iffettir. Kadın ve erkek bu güven ve sadakati ihlal edecek durumlara girer ve bu da toplumda yaygınlık kazanır ise, o zaman toplum çöküntü içinde demektir.

Müteselsil düşünüldüğü zaman, sağlam bir toplum sağlam bir kadın ile temin edilir. Öyle ise iman hakikatlerine en ziyade muhtaç kadınlardır, denilebilir. Tabi bu erkekler için hiç gerekmez anlamında değildir, nispet edildiği zaman kadınların ihtiyacı biraz daha fazla görünüyor demektir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...