"Hararetten çıkan sis ve buharlar ve bataklıklar arkasında görünen bir denizi, çamur içinde bir çeşmeye teşbihi ve Arapça hem çeşme, hem güneş, hem göz mânâsında olan ayn kelimesi,.." İzah eder misiniz; çeşme, musluk manasında mı?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Buradaki "çeşme" bildiğimiz çeşme manasında da kullanılıyor, çünkü bahsi geçen yerdeki şu değerlendirme buna açıkça işaret etmektedir:

“Kur’ân’ın nazarı ise her şeye yakın olduğu cihetle, Zülkarneyn’in galat-ı his nev’indeki nazarına göre bakamaz. Belki Kur’ân semâvâta bakarak geldiğinden, küre-i arzı kâh bir meydan, kâh bir saray, bazan bir beşik, bazan bir sayfa gibi gördüğünden, sisli, buharlı, koca Bahr-i Muhit-i Atlas-ı Garbîyi bir çeşme tabir etmesi, azamet-i ulviyetini gösteriyor.”(1)

Yani koca Atlas okyanusu âyetin nazarında küçük bir çeşme gibi gösteriliyor ki, bu tabirin altında azamet-i İlâhî vardır. Yani vakaya nereden ve kimin baktığı çok mühimdir. İnsan açısından Atlas okyanusu büyük bir derya iken, Allah için o derya O’nun büyük mülkünde küçük bir çeşmedir.

Malum “ayn” kelimesi Arapça'da hem çeşme hem güneş hem de göz manasında kullanılıyor.

(1) bk. Lem'alar, On Altıncı Lem'a.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

drerkan
Uzaydan çekilen dünya fotoğraflarında çeşme gibi küçüçük görünüyor.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...