Block title
Block content

Hasenat neden cemaate verilir ve seyyiat neden baştakilere verilir; açıklar mısınız?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Hasenat vücudî iken, seyyiat ademîdir. Hasenatın oluşmasında bir ekip çalışır, ama bir günah ya da hata şahsi ve bireyseldir. Öyle ise ekip işi olan hasenatı ekipten birisine mal etmek, ekibin diğer üyelerine ve emekçilerine bir zulümdür. Lakin ekipten bir üyenin yapmış olduğu hata kendine ve şahsına aittir.

Hayır ve hasenat, bir binayı yüz ustanın yüz günde yapması gibidir. Bu yüzden hayır varlık sınıfındandır. Şer ise yüz günde yüz ustanın yapmış olduğu  bir binayı bir haylaz çocuğun bir anda yıkması gibidir ki, bu yüzden şer yokluk sınıfındandır. Yani hayır vardır ve varlık sınıfındandır, şer ise yoktur ve yokluk hükmündedir.

 Hayır, bir bahçenin yeşermesi hükmünde iken ki, bahçenin yeşermesi için binlerce sebebin varlığı gerekir. Şer ise bahçenin kuruması gibidir ki, bahçenin kuruması için çeşmeyi kapamak yeterlidir. Bahçeyi kurutan adamın şerri büyük iken, bahçenin yeşermesinde o adamın rolü sadece çeşmenin vanasını çevirmek olduğu  için, hayrı çok azdır. Öyle ise insanın iradesi hayırda kısa, şerde uzundur. İnsan hayırda övünemez, şerde de mesuliyeti Allah’a atamaz. İnsan şerde fail, hayırda ise aciz ve felçli gibidir.

Mesela, Kurtuluş Savaşı bütün Anadolu insanının ortak bir mücadelesi ve ortak bir zaferidir. Bu mücadeleyi yöneten komutan ya da komutanlar, bu zaferde sadece bir cüz bir bireydir. Şimdi Milli Mücadele neticesinde kazanılan zaferi kalkıp bu komutanlardan birisine tevdi edip, diğer ekipleri görmezden gelirsek bu zülüm olur. O komutan zafer benim eserimidir, diyemez. Çünkü zafer kolektif bir başarıdır. Mücadele esnasında bir kusur ya da noksanlık oldu ise kusur benimdir, diyebilir.

Nitekim futbol maçlarında takım başarılı olursa, futbolculara prim verilirken, takım başarısız olunca da teknik direktör görevden alınır. Yani başarı herkese taksim edilir ve olması gereken de budur. Zira maç takım (cemaat) ruhu ile kazanılmıştır. Başarısızlık ise başa ve organizatöre verilir.   

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş

Yorumlar

drerkan
Üstad Hazretleri yarı ümmi idi.İlk saftaki ağabeyler katiplik yaparak Risale-i Nurları neşrettiler.Üstad da bunu belirtiyor zaten.Sadece bana hamledilemez bu hizmet diyor.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...