"Hâsid hased ettiği zaman bütün şerdir." Hased nasıl bütün şer oluyor?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Haset, bir başkasına verilmiş olan dünyevi nimetleri kıskanmak demektir. Hasette zimni olarak Allah’ın tasarrufunu tenkit ve beğenmemek manası vardır.

Üstat, bu manayı şöyle tarif eder:

“Hem ona gelen musibetlerden memnun ve ni'metlerden mahzun olup, kader ve rahmet-i İlâhiyeye onun hakkında ettiği iyiliklerden küsüyor. Âdeta kaderi tenkid ve rahmete itiraz ediyor. Kaderi tenkid eden başını örse vurur kırar. Rahmete itiraz eden rahmetten mahrum kalır.”(1)

Buradan anlaşılan; hasid adam, hem dünyasını, hem ukbasını tahrif ettiği için, büyük bir şerre atılıyor. Kendini helak ediyor.

Hasedin hiçbir tutar ve olumlu yanı yoktur. Zira bu duygu, önce sahibini yakar. Yani haset ettiği adam, nimete sahip oldukça, haset eden kişi yanar, kavrulur. Sonra, haset ettiği adama zararı dokunur. Ona zarar vermeye teşebbüs eder. Bu yüzden hasedin her tarafı şerdir...

(1) bk. Mektubat, Yirmi İkinci Mektup.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

nurkolik
Peki bu sadece ''hasete mi münhasırdır''? diğer günahlar mesela kibir,gurur..ilaahir bütün şer değil mi?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (editor)

Diğer günahlar da hased gibi olmakla beraber hasedin onlardan bir farkı, hasid adam hased ettiği adama zararı olabilir. Bugün çok vahşet ve zulümlerin temelinde bu hased duygusu vardır. Diğer kibir ve gurur gibi hastalıklar şahsi kalıyor ama hased şahsi kalmıyor başkalara da zarar verebiliyor.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
nurkolik
Allah razı olsun...Tesekkür ederim...
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...