"Hasmını mağlûp etmek istersen, fenalığına karşı iyilikle mukabele et." cümlesi; "Mütekebbirlere karşı tevazu, tezellül zannedildiğinden, tevazu etmemek gerektir." ile "Aç canavara karşı tahabbüb, merhametini değil, iştihasını açar." cümlelerine zıt gibi?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Mütekebbirlere karşı tevazu, tezellül zannedildiğinden, tevazu etmemek gerektir."(1)

"Aç canavara karşı tahabbüb, merhametini değil, iştihasını açar. Hem de diş ve tırnağının kirasını da ister."(2)

Bu iki cümlede hem kâfirlere hem de kibirli zalimlere karşı müminin izzetli ve haysiyetli durması gerektiği ifade ediliyor. Yani mümin birisi kibirli bir zalime karşı eğilir, el etek öperse, o zaman haysiyet ve şerefi yerlerde sürünmüş olur ki, buna tevazu değil zillet denir.

Zayıf bir adamın kuvvetli bir adama karşı dik ve izzetli durması güzel bir hâl iken, kuvvetli adamın zayıf adama karşı dik ve izzetli durması çirkindir, kibirdir. Yine zayıf adamın kuvvetli adama tevazu göstermesi yalakalık sayılırken, kuvvetli adamın zayıfa alçak gönüllü olması güzel olan tevazudandır.

"Eğer hasmını mağlûp etmek istersen, fenalığına karşı iyilikle mukabele et. Çünkü, eğer fenalıkla mukabele edersen, husumet tezayüd eder. Zâhiren mağlûp bile olsa, kalben kin bağlar, adâveti idame eder. Eğer iyilikle mukabele etsen, nedâmet eder, sana dost olur."(3)

Bu paragrafta ise, müminlerin içtimai hayatta birbirlerine karşı -velev ki hasım da olsa- iyilik ve güzellikle davranması gerektiği ifade ediliyor. Buradaki hasımda izzet-i nefis gösterilecek küfür, kibir ve zulüm gibi hâller ve damarlar bulunmuyor. Hatta bu kimsede kebair ve günah gibi hâller olsa da bu tarz insanlar ıslah-ı kabil kimselerdir. Malum, fasık ama ıslahı mümkün olan bir mümin; kâfir, mütekebbir ve zalimlerle aynı kefeye konulamaz.

Dipnotlar:

(1) bk. Lem'alar, Yirmi İkinci Lem'a.

(2) bk. Mektubat, Hakikat Çekirdekleri-37.

(3) bk. age., Yirmi İkinci Mektup.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

drerkan
Gerçek babayiğit, güreşte rakîbini yenen değil, öfkelendiği zaman nefsine hâkim olandır (Hadis-i Şerif)
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
şehrayin
Üniversitedeyken bana karşı kötü muamele yapan sınıf arkadaşıma iyilikle mukabele etmiştim benim böyle muamelemden sonra çok pişman oldu ve utandı 4 yıllık okul hayatı boyunca bana karşı hep güleryüzlü ve samimi davrandı hatta okul bittikten sonra dışarda ben onu tanıyamadım o beni tanıdı hal ve hatır sordu
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...