"Hasta evvelâ kendine bakmalı; sonra hastalara bakabilir." Hasta doktor, hastalara bakamaz mı, bu cümleden kasıt nedir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Aciptir ki, o vakit ben Dârü'l-Hikmeti'l-İslâmiye âzâsı idim. Güya ehl-i İslâmın yaralarını tedaviye çalışan bir hekim idim. Halbuki en ziyade hasta bendim. Hasta evvelâ kendine bakmalı; sonra hastalara bakabilir. İşte, Hazret-i Şeyh bana der ki: 'Sen kendin hastasın. Kendine bir tabip ara.'"(1)

“Ele verir öğüdü, kendi keser söğüdü.”,
“Ele verir talkını, kendi yutar salkımı.”

Bu atasözleri buranın izahı niteliğindedir. Yani başkalarına verdiği öğüdü kendisi tutmaz, üstelik de tam tersini yapar; böyle insanların öğüdü ve nasihati etkisiz ve tesirsizdir.

Ama nasihati önce kendi yaşar, sonra insanlara anlatırsa, o zaman nasihat çok etkili ve tesirli olur. Mesela, doktor ağzında sigarası ile hastaya "Sigara içersen iyi olmaz." dese, hasta bu durumdan fazlaca etkilenmez. Sigarayı önce doktorun bırakması gerekir, ancak o zaman sözü etkili olur.

Üstadımız da "Âlem-i İslam’a hekim olacaksam, önce kendi manevi yaralarımı ve kalbi hastalıklarımı tedavi etmekle başlamalıyım." diyor. Bu hastalıklarımı tedavi etmeden âlem-i İslam’a hekim olmam etkili olmaz, demek istiyor.

(1) bk. Mektubat, Yirmi Sekizinci Mektup.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

karolin

Eskiden üniversite sınavına hazirlanirken kardeşime babam :" Hasta bir doktor neye yarar demişti." Yani hasta bir mühendis neye yarar ..hasta bir öğretmen neye yarar..Burada sağlık olmadan hiçbir meslek sağlıklı yapılmaz.Keyif de alınmaz mı denilmek istenmiş acaba? (Merak ettim) (İzahınız güzel..Allah razı olsun.)

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)

Hasta bir doktor hastasının şifa bulmasına vesile olabilir. Ama sağlığına dikkat eden bir doktorun hastasına sağlıklı bir yaşamı tavsiye etmesi daha tesirlidir. 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...