"Hastalık, korku, şöhretperestlik, vs,.." En zaif damar hangisidir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bu gibi manevi hastalıklar, insanların karakter ve fıtri hallerine göre değişkenlik gösterirler. Bir insanda zayıf olan damar, başka bir insanda kuvvetli olabilir.

Mesela; Hasan’ın karakter yapısında, korku ciddi bir hastalık iken, Hüseyin’in karakter yapısında önemsiz ve basit bir hastalıktır. Ama bu kez Hüseyin’in karakter yapısında şöhret ciddi bir hastalıkken, Hasan'da basit ve zayıf bir damardır...

Demek manevi hastalıkların tehlike ve ciddiyeti, insanların karakter ve fıtri hallerine göre değişebiliyor. Bu yüzden her hastalık insandan insana ciddiyet ve önem noktasından değişebiliyor. Birisini helak eden hastalık, başka birisinde önemsiz olabiliyor. Bu yüzden Üstad, hepsine mutlak tehlike nazarı ile bakmış.

Peygamber Efendimiz (asv)'in hadislerinde de bu terbiye metodu hakimdir. Bir bedevi gelip "En güzel amel nedir?" diye sorunca, ona "cömertlik." demiş; başka bir bedeviye de "cesaret." demiştir. Peygamber Efendimiz (asv) burada muhatabın haline ve hastalığına göre cevap veriyor.

Cimri insan için, en güzel amel cömertlik iken, korkak birisi için de cesarettir. "En güzel olma" kavramı görecelidir, kişinin haline göre değişir. Aynı şekilde en zayıf damar da kişilerin haline göre değiştiği için izafi ve göreceli bir kavramdır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...