"Hattâ bir adam, şedid bir inad yüzünden Londra mahpushanesinde yetmiş gün sıhhat ve selâmetle, hiçbir şey yemeden hayatı devam ettiğini, onüç -şimdi otuz dokuz- sene evvel gazeteler yazmışlar." İzahı, gazete kaynağı var mı?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Evet, zîhayatın bedeninde şahm suretinde iddihar edilen rızk-ı fıtrî, hadd-i vasat olarak kırk gün mükemmelen devam eder. Hattâ bir marazın veya bir istiğrak-ı ruhanî neticesinde iki kırkı geçer. Hattâ bir adam, şedit bir inat yüzünden, Londra mahpushanesinde yetmiş gün, sıhhat ve selâmetle, hiçbir şey yemeden hayatı devam ettiğini on üç (şimdi otuz dokuz) sene evvel gazeteler yazmışlar."(1)

Birçok doktor, sağlıklı insanların su bulabildikleri sürece yiyecek olmadan sekiz hafta kadar dayanabileceğini söylüyorlar. Vücut, ihtiyacı olan enerjiyi yağ, karbonhidrat ve protein olarak depoluyor. Yemek olmadığında ilk kullanılan karbonhidrattır. Daha sonra yağ ve son olarak protein kullanılıyor.

Burada metabolizma da rol oynuyor. Metabolizma yiyeceği enerjiye dönüştürüyor. Eğer yavaş bir metabolizmanız varsa, yiyecekleri daha yavaş yakarsınız ve daha uzun süre yemeksiz yaşarsınız.

İnsanların sahip oldukları enerji depoları, ortalama yetmiş gün kadar yeterli olabilmektedir. Susuzluğa dayanma gücümüz bir ile on gün arasında değişmektedir.

Bu mesele inkâr ve imana konu olan bir mesele değildir. Üstelik tarihte ve günümüzde birçok insan uzun süre aç kalmışlar. Bu gerçekler ortada iken, "açlığa uzun süre dayanılmaz" demek kuru inat ve taassuptan başka bir şey değildir.

İlgili gazete hakkında bir veri elimizde bulunmuyor.

(1) bk. Lem'alar, On İkinci Lem'a.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...