“Hatta o tabakatın ami evliyaları, sair tabakatın has velilerinden daha muhteşem görünüyorlardı.” cümlesindeki "sair tabakat" kimlerdir? Sünnet-i Seniyyenin dışında bir yol var mı ki?..

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bu mukayeseye şöyle bakabiliriz:

Burada, tasavvufta sadece Resulullah’ın (asm) bizlere tevatüren bıraktığı ibadet ve muamelattaki âdetlerine ittiba eden ve sünnet-i seniyye ile, takva üzerinde yaşayan; fakat makam ve mertebe noktasında, insanların nazar-ı dikkatini çekmeyen namsız, nişansız ve rütbesiz giden evliyalarla; yine tasavvufun içerisinde olup makam ve mertebe sahibi olan, iradeleri ile terakki etmek isteyen, tasavvuftaki örfden gelen evrad, ezkar, ibadet ve muamelatta daha gayretli, faal ve ciddi mücahede edenlerin mukayesesi yapılıyor.

Her veli kendisinde daha çok hangi esma tecelli etmişse zikrinde onu ön planda tutar. Bu zikirlerin hepsi güzeldir, hepsi Allah’ı hatırlatır, hepsi sevaplı ve feyizlidir. Ancak, bunlar bizzat Peygamber Efendimiz (asm)'in yaptığı tespihlerden feyizce daha aşağı mertebededirler.

Sabah namazının sünneti ve farzı olarak kıldığımız ikişer rekât namazlarla, her hangi bir zamanda Allah rızası için kıldığımız iki rekât namazı mukayese edelim. Görünüşte hepsi ikişer rekâttırlar ama aralarında feyiz ve sevap noktasında büyük fark vardır. Sünnet farzla mukayese edilemeyeceği gibi, kendiliğimizden kıldığımız nafile namaz da sünnetle mukayese edilemez. Bu durum zikirler için de geçerlidir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Yorumlar

burak baba 66
evet doğru
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...