Block title
Block content

"Hava zerresi, Cenâb-ı Hakk’ın Semi’, Basîr, Mürîd, Alîm, Kadîr gibi bütün esmâsının tecelliyâtına mazhar olmuş ki, bu hârikà işler oluşuyor." Diğer unsurlarla hava unsurunun farkı nedir?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Hava tabakası nurani ve latif bir tabaka olduğu için, onun üstündeki tevhide dair nakışlar daha net ve parlak duruyor. Toprak gibi unsurlar havaya nispetle biraz daha kesif ve kaba oldukları için, tevhide dair nakışları hava gibi net ve parlak bir şekilde izhar ve ilan edemiyorlar.

Hava unsuru tenteneli şeffaf bir perde gibidir, dikkat ile bakıldığı zaman arka cephesinde Allah’ın kudret eli ve sıfatları çok berrak bir şekilde gözlemlenebilir.

Hava, çok ince ve basit bir perde iken, havaya yüklenen vazife ve hikmetler çok kalın ve karmaşıktır. Bu sebeple havanın o neticeleri vermesi ve onlara masdar ve kaynak olması imkansızdır. Böyle olunca hava sahnesinde Allah’ın isim ve sıfatları daha parlak ve berrak duruyor. Diğer toprak ve su gibi tabakalarda da durum benzerdir, ama hava ile kıyaslandığı zaman hava nispeten daha şeffaf ve daha okunaklı duruyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: İkinci Maksat | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 2687 | Word indir | Pdf indir
Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...