"Havada dalların intişarı ve meyve vermesi gibi, o sert taş ve topraktaki köklerin kemâl-i suhuletle intişar etmesi ve yeraltında yemiş vermesi..." Burayı nasıl anlamalıyız; çekirdek yer altında çürüyüp, yeryüzünde yemiş vermiyor mu?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Ağaç ve bitkilerin yeryüzünde gövde ve dalları olduğu gibi, toprak altında da kökleri ve kancaları bulunmaktadır. Gövde ve dallar, latif olan hava içinde nasıl kolay bir şekilde gelişip büyüyorsa, aynı kolaylık ve büyüme İlahi kudretin tesiri ile toprak altında da geçerlidir.

Toprak ve taş, tabiatı itibari ile katı ve geçit vermez kesif şeylerdir. Ağacın veya bir çiçeğin kökü toprak ve taşa nispeten gayet narin ve zayıf tabiattadır. O narin ve zayıf kökün kesif olan taş ve toprağın içinden çıkması ve intişar etmesi bir mucizedir. Nitekim bütün bitkilerin kökleri taş ve toprak altından huruç ediyorlar.

Kökler, intişar etme ve yayılma yönünde gövde ve yapraklardan geri kalmaz.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

ufukalem
Hz. Üstad, aynı cümlede hem havada ilerlemeyi hem de taş toprağı yararat ilerlemeyi kullanarak, Cenabı Hakk için her ikisinin de eşit kolaylıkta olduğuna da işaret etmek istiyor olabilir. Zira havada ilerlemek toprağı delip ilerlemekten aklen çok çok daha kolaydır. Fakat Hz. Allah'ın kudreti sonsuz olduğundan her ikisinin arasında fark yoktur, eşittir.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...